Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: pisarze
rozmiar czcionki:  A A A

Jan Lechoń

2012-04-27 18:00:53
     Jan Lechoń (właściwie Leszek Serafinowicz) - urodził się 13 czerwca 1899 roku w Warszawie, zmarł (śmiercią samobójczą) 8 czerwca 1956 roku w Nowym Jorku; poeta, eseista i tłumacz.

     Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Współredaktor czasopisma "Pro arte et studio", współtwórca kabaretu literackiego "Pod Picadorem", a w 1920 wraz z Tuwimem, Wierzyńskim, Iwaszkiewiczem i Słonimskim grupy poetyckiej Skamander. W latach 1926-29 redaktor tygodnika satyrycznego "Cyrulik Warszawski". Od 1930 polski attache kulturalny w Paryżu, od 1940 na emigracji w Nowym Jorku (tu m.in. redaktor "Tygodnika Polskiego", współzałożyciel Polskiego Instytutu Naukowego).

     Debiutował jako 14-latek dwoma tomikami wierszy:  Na złotym polu i Po różnych ścieżkach, współpracował z tygodnikiem "Sowizdrzał". Opublikował głośny tom Karmazynowy poemat, 1920, a następnie: Srebrne i czarne - 1924, Lutnia po Bekwarku  - Londyn 1942, Aria z kurantem - Nowy Jork 1945, po wojnie cykl Marmur i róża, w tomie Poezje zebrane 1916-1953, - 1954.

     W twórczości poetyckiej nawiązywał do patriotyczno-obywatelskiej tradycji literatury polskiej. Łączył klasyczną formę budowy wiersza z romantycznym zaangażowaniem uczuciowym oraz sugestywne i pełne rozmachu wizje narodowej przeszłości z parabolicznymi przypowieściami o świecie. Odwoływał się zdarzeń i postaci zapisanych trwale w narodowych dziejach, był urzeczony wielką tradycją, a jednocześnie pragnął wyzwolenia spod jej zniewalającej przemocy (Herostrates). Wiersze napisane przed uzyskaniem niepodległości zawierają zasadnicze pytania o Polskę, o zdolność narodu do wyrwania się spod fatalizmu klęsk i obezwładniającego czaru romantycznej "poezji grobów".


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77