Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: pisarze
rozmiar czcionki:  A A A

Andrzej Bursa

2012-04-27 13:55:58
Andrzej Bursa - urodził się 21 marca 1933 roku w Krakowie, zmarł tamże 15 listopada 1957 roku. Poeta, prozaik, dziennikarz.
Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikarstwo, a następnie bułgarystykę. Debiutował w 1954 w tygodniku "Życie Literackie" wierszem Głos w dyskusji o młodzieży. W 1956 krakowski Teatr Cricot wystawił sztukę Karbunkuł - teatr okropności napisaną wspólnie z Janem Gunterem (reż. Tadeusz Kantor). W kabarecie Piwnica pod Baranami Krzysztof Litwin i Wiesław Dymny zaprezentowali jego skecz Rozmówki chłopskie, czyli socjalistycznie daleko. Był też współtwórcą pisma artystycznego młodzieży krakowskiej "Zebra" (w nr 4 ukazało się opowiadanie Bursy Mason - był to jego debiut prozatorski), natomiast w magazynie "Czarno na białym" opublikował poemat Luiza. Teatr Atelier wystawił w 1958 sztukę Zwierzęta hrabiego Caligostro, a Piwnica pod Baranami skecz Żakeria, czyli męczeństwo wiejskiego proboszcza. Od 1967 przyznawana jest nagroda literacka im. Bursy dla młodych poetów.
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77