Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: bohaterowie
rozmiar czcionki:  A A A

Agamemnon

2010-08-23 17:58:06
Agamemnon - w mitologii greckiej syn Atreusza i Aeropy, pochodził z rodu Atrydów. Był mężem Klitajmestry wcześniej żony Tantalosa, którego zabił Agamemmnon, za co był ścigany przez Dioskurów i musiał ożenić się z wdową po rywalu. Ze związku z Klitajmestrą miał kilkoro dzieci: Chrysotemis, Elektrę/Laodikę, Ifigenię/Ifianassę i Orestesa. Był królem Argolidy. Po porwaniu Heleny na prośbę Menelaosa został naczelnym wodzem wyprawy Greków na Troję.
     Istnieje wiele wersji śmierci Agamemnona. Niektóre z nich twierdzą, że Agamemnon zginął w czasie uczty powitalnej po powrocie do domu, inne, że w czasie kąpieli. Udział Klitajmestry w tej zbrodni jest też różnie opisywany. Jedne źródła twierdzą, że żona podarowała mu koszulę z zaszytymi rękawami i nie mógł się przez to bronić. Inna wersja podaje, że Klitajmestra miała go osobiście zabić toporem, gdyż była zazdrosna o Kasandrę. Agamemnon jest jednym z głównych bohaterów Iliady Homera oraz tragedii Ajschylosa Agamemnon.
|aza|
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77