Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: historia
rozmiar czcionki:  A A A

100 lat temu przyszła na świat...

2012-02-17 17:13:37
     Andre Norton, właściwie Alice Mary Norton urodzona 17 lutego 1912 roku w Cleveland, zmarła 17 marca 2005 roku w Murfreesboro - amerykańska pisarka, znana głównie z książek fantasy i science fiction. Pisać zaczęła już w szkole średniej, pod opieką nauczycielki literatury. W czasach szkolnych napisała swoją pierwszą książkę. Po ukończeniu szkoły średniej podjęła studia, mające pozwolić jej na pracę w zawodzie nauczyciela historii, jednak zmuszona była je przerwać, i podjąć pracę. Do studiowania wróciła w systemie wieczorowym w Cleveland Collage na wydziale dla dorosłych. Studiowała dziennikarstwo i literaturę. Od 1932 roku pracowała w zespole bibliotek w Cleveland, i pracowała tam przez 18 lat. W latach 1940-41 pracowała w Bibliotece Kongresowej. Od 1966 mieszkała w Winter Park na Florydzie. Od 1998 mieszkała w Murfreesboro, gdzie otworzyła "High Hallack" - bibliotekę dla pisarzy fantastyki.

Twórczość Norton dzieli się na trzy okresy:
- książki dla dzieci
- science fiction
- fantasy

Norton napisała ponad 100 książek, do najbardziej znanych zalicza się cykl Świat Czarownic. Laureatka wielu nagród i wyróżnień branżowych. Jako pierwsza kobieta otrzymała nagrodę Nebula.

Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
100 lat temu przyszła na świat...

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2022 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77