Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Klaudia Kowalczyk - Księgarstwo warszawskie w drugiej połowie XIX wieku

2014-09-05 15:57:00
Autor : Klaudia Kowalczyk
Tytuł : Księgarstwo warszawskie w drugiej połowie XIX wieku
Wydawnictwo: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy
Rok wydania : 2006
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie : b.d.
Okładka : Twarda
Obwoluta: Nie
Stron : 248
Nakład : b.d.

     Najbogatszych księgarzy do burżuazji zbliżały rozrywki, obyczajowość i kultura materialna. Poświęcali się oni życiu towarzyskiemu, prowadzili otwarte domy, wydawali w stałe dni przyjęcia. Spotkania te przybierały bardzo różny charakter - od "Kaw" czy "herbatek" po wystawne kolacje. Niepisane reguły nakazywały stosowny do okazji ubiór. Słynne były przyjęcia u Gebethnerów, zwłaszcza te organizowane z okazji świąt, na których poza przedstawicielami burżuazji zbierał się cały świat literacki, dziennikarski i artystyczny. Prowadzono dyskusje na tematy polityczne, ekonomiczne, społeczne, literackie i obyczajowe. Do historii przeszedł gebethnerowski bigos i miody pitne własnej roboty. W salonie Gebethnerów odbywały się także wieczory muzyczne. W dziedzinie życia towarzyskiego nie ustępowali im wspólnicy, Wolffowie. W salonie literackim Józefostwa Wolffów pani Anna umilała czas gościom swoim pięknym śpiewem. Wytworny salon Lewentala co sobotę wieczór i co niedziele po południu gromadził nie tylko przedstawicieli burżuazji, lecz także osoby ze świata literatury, dziennikarstwa, nauki i sztuki. Wspólne dla burżuazji i właścicieli firm księgarskich były ulubione rozrywki - gra w karty, ruletkę, domino, warcaby. Wszystkie te gry preferował Ferdynand Hoesick. Dużą rolę w życiu tych ludzi odgrywała muzyka. Stąd w ich posiadaniu znajdowały się fortepiany, pianina, skrzypce, klawikordy, klarnety czy gitary hiszpańskie. Amatorskie koncerty odbywały się nie tylko u Gebethnerów, miały bowiem miejsce także w domu Hoesicka, a udział w nich brały licznie zgromadzone muzykalne osoby ze sfery burżuazji. Poza tą działalnością odtwórczą podejmowano również próby twórczości artystycznej. Gebethnerowie i Hoesickowie próbowali swych sił w dziedzinie kompozycji. Natomiast Robert Wolff należał do założycieli Towarzystwa Muzycznego w Warszawie w 1870 roku.
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Klaudia Kowalczyk - Księgarstwo warszawskie w drugiej połowie XIX wieku

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2022 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77