Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Maciej Kledzik - Zgupowanie AK mjr. Bartkiewicza

2015-05-14 18:33:12
Autor: Maciej Kledzik
Tytuł: Zgupowanie AK mjr. Bartkiewicza
Wydawnictwo : Środowisko Zgrupowania mjr. "Bartkiewicza"
Rok wydania : 2002
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie : 1
Okładka : Miękka
Obwoluta : Nie
Stron : 672
Nakład : 1000 egz.

Kwartał między ulicami Marszałkowską, Królewską, Placem Małachowskiego, Mazowiecką, Placem Napoleona i Świętokrzyską, pozostawał przez ponad pół wieku jedną z ostatnich białych plam na mapie powstańczego Śródmieścia Warszawy. Na tym terenie walczyło Zgrupowanie majora Włodzimierza Zawadzkiego "Bartkiewicza", utworzone w dniach 4-5 sierpnia w celu utrzymania linii frontu od skrzyżowania ulicy Marszałkowskiej z Królewską i placu Małachowskiego, z wylotami ulic Mazowieckiej i Kredytowej.
Od pierwszych dni sierpnia Niemcy, a później także wschodnie oddziały kolaboranckie Rosjan, Kozaków, Azerów itd. zwanych "kałmukami" i ogólnie "Ukraińcami", ogniem artyleryjskim, czołgowym, moździerzami, granatnikami i "goliatami", samobieżnymi pojazdami wypełnionymi materiałami wybuchowymi, systematycznie niszczyli kamienicę po kamienicy. Zniszczenia dopełniały codzienne bombardowania lotnicze. Masywny gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego na rogu placu Małachowskiego i ulicy Mazowieckiej, w którym w czasie okupacji mieścił się niemiecki urząd pracy Arbeitsamt, rozbity bombami lotniczymi, "goliatami" i pociskami artyleryjskimi pozostał w rękach powstańców. We wrześniu Niemcy zajmując Powiśle doszli do ulicy Mazowieckiej.
Po frontowych kamienicach przy Królewskiej pozostały gruzy, stanowiska obronne przeniesione zostały do oficyn w podwórzach. I utrzymane do kapitulacji przez cztery kompanie, oddziały wsparcia i odwodowe Zgrupowania "Bartkiewicz", podobnie jak Arbeitsamt i domy po nieparzystej stronie ulicy Mazowieckiej.
Kwartału broniło ponad 800 żołnierzy, mężczyzn i kobiet. Im poświęcona jest ta książka.

Książkę poleca www.warszawiarnia.pl
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Maciej Kledzik - Zgupowanie AK mjr. Bartkiewicza

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2022 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77