Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: recenzje
rozmiar czcionki:  A A A

Ziemowit Szczerek - Rzeczpospolita Zwycięska

2016-07-28 22:00:20
Autor: Ziemowit Szczerek
Tytuł: Rzeczpospolita Zwycięska
Wydawnictwo : Znak
Rok wydania: 2013
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie : 1
Okładka : Miękka
Obwoluta : Nie
Stron : 290
Nakład : 1.000.000 egz. :)

Muszę przyznać, że lektura tej pozycji to jedno z największych zaskoczeń literackich jakie w ostatnich miesiącach przeżyłem. Spodziewałem się bowiem kolejnej fantastyki podszytej bogoojczyźnianymi wątkami jacy to my jesteśmy cacy. A dostałem kawał porządnej publicystyki. I gdyby nie to, że autor traktuje jednak o wymyślonej alternatywnej Polsce można by pomyśleć, że czyta się podręcznik do historii lub analityczny artykuł ze współczesnej prasy typu Wprost czy Polityka.
W skrócie dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi: We wrześniu 1939 roku Francja i Anglia ruszają na III Rzesze tworząc drugi front do czego Niemcy Hitlera są nieprzygotowane. Wspólnie z Polska  pokonują Niemcy i tym samym unikamy II Wojny Światowej. ZSRR sobie powoli dogorywa gdzieś na obrzeżach świata, Niemcy zostają podzielone na kilka krajów, Polska zaś zyskuje sporo terytoriów pod zarząd w tym np. Madagaskar. Ale nie jest różowo, mimo wsparcia tzw, "zachodu" mamy bowiem wiele, wiele problemów. Właściwie to trudno powiedzieć czego jest więcej? Ambicji mocarstwowych czy tych problemów. Problemów, których dziś nie mamy (to jest jednak pewien chichot historii), a o których to problemach np. z mniejszościami narodowymi dziś łatwo zapominamy.
Ta lektura mam nadzieje otworzy niektóre oczy. Ważne jest bowiem to, że w tej Rzeczpospolitej Zwycięskiej Szczerka widzimy to wszystko co nam Polakom uniemożliwia od stuleci zrobienie kariery jako krajowi. I póki tego masowo nie zrozumiemy, szczególnie w części społeczeństwa zwanego elitą, to żadne zwycięstwo w żadnej wojnie ani tej prawdziwej ani tej wymyślonej nie pomoże nam stać się mocarstwem...

|Szat|


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Ziemowit Szczerek - Rzeczpospolita Zwycięska

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Tjaaaa... Anglia z Francją ochoczo ruszają na Niemcy, a ZSRR sobie dogorywa. A świstak siedzi i zawija sreberka
Anonim 2016-08-03 11:21:04

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77