Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: wydarzenia
rozmiar czcionki:  A A A

Zmarł Andrzej Szypulski - współtwórca kpt. Klosa

2011-01-27 16:48:48
     We wtorek 25 stycznia 2011 roku zmarł Andrzej Szypulski - pisarz, poeta, scenarzysta filmowy. W duecie ze Zbigniewem Safjanem stworzył "Stawkę większą niż życie". Szypulski był współscenenarzystą znanych seriali telewizji polskiej - m.in. "Stawki większej niż życie" czy "Dyrektorów". Był też autorem sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych.

     Urodził się 5 września 1936 roku w Warszawie. Jako pisarz zadebiutował w 1956 roku. Rok później zdobył Warszawską Literacką Nagrodę Młodych ufundowaną przez pisma "Nowa Kultura" i "Po prostu". Jako dziennikarz pracował dla m.in. "Sztandaru młodych". W 1959 odniósł kolejny sukces literacki zdobywając nagrodę Naczelnego Zarządu Kinematografii, a w 1960 drugą nagrodę w konkursie "Nowej Kultury". W wieku 27 lat opublikował tomik opowiadań "Miłość w grudniu". Na początku lat siedemdziesiątych zadebiutował powieścią obyczajową "Normalka", której publikacja z powodów politycznych została zablokowana przez cenzurę.

     Największym sukcesem Szypulskiego były scenariusze pisane w duecie ze Zbigniewem Safjanem. Pod pseudonimem Andrzej Zbych stworzyli oni "Stawkę większą niż życie" (1967-68), cykl filmowy "Najważniejszy dzień życia" (1974) i serial "Życie na gorąco" (1978). Szypulski stworzył kilkadziesiąt słuchowisk dla Polskiego Radia. W 1977 opublikowano je w formie drukowanej w zbiorze "Czarne motyle".

     Jak poinformowała rodzina, ceremonia pożegnania odbędzie się 1 lutego, o godzinie 13 w Domu Pogrzebowym, po czym o godz. 14.30 nastąpi odprowadzenie urny do grobu na Starych Powązkach.

Źródło: PAP
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Zmarł Andrzej Szypulski - współtwórca kpt. Klosa

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77