Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: wydarzenia
rozmiar czcionki:  A A A

Nadmorski Plener Czytelniczy - Okiem Antykwariusza ...

2012-08-09 11:55:06
     W pierwszych dniach sierpnia na gdyńskim Skwerze im. T. Kościuszki zagościły dwie bardzo ciekawe imprezy wystawiennicze. W przystani jachtowej  Marina Gdynia - "Targi  i Festiwal Żeglarski Wiatr i Woda" oraz od strony portu, w  bliskim sąsiedztwie dwóch szacownych emerytów jakimi są Dar Pomorza i ORP Błyskawica - "Nadmorski Plener Czytelniczy".

      Przyjemność uczestniczenia zawdzięczamy miastu Gdynia, spółce Targi Książki  i firmie Murator Expo, która była organizatorem wykonawczym dla obydwu imprez. Przepraszam za wstęp oficjalny i nieco przydługi, ale wszystkie te informacje są konieczne, żeby złapać klimat obydwu wydarzeń.  Dodajmy do tego teraz wakacyjny nastrój, pogodę, która tylko troszkę pokaprysiła, piękne otoczenie? Nic dodać, nic ująć.

      No, ale zajmijmy się książkami.

      Wzdłuż skweru zostały ustawione dwa szeregi przestronnych namiotów, dzięki czemu powstał kilkudziesięciometrowej długości pasaż, gdzie książka królowała niepodzielnie. Chyba najwięcej powiedzą cyfry: blisko 60 oficyn wydawniczych i ? tylko jeden antykwariat. Wstyd koledzy ? Ale jest jedno wytłumaczenie. Decyzję o wyjeździe na plener trzeba było podjąć bardzo szybko, bo stoiska zostały rozchwycone przez wystawców jak ciepłe bułeczki.

     W pierwszym dniu targów (troszkę deszczowym) , którym był piątek  - więc dzień roboczy gościliśmy przeważnie  wczasowiczów. Nastawieni na gofry, lody i inne podobne atrakcje nieco zdziwieni byli naszą obecnością, ale w dniach następnych, kiedy przyjechali ciekawi wszelkich imprez mieszkańcy trójmiasta, ruszyło się. Powrócili też "zdziwieni" wczasowicze, którzy widocznie potrzebowali tego jednego dnia do namysłu. A był potrzebny, bo też było w czym wybierać.  Więc mieliśmy gości z całej Polski (i nie tylko) ale oferta tytułów na stoiskach była tak bogata, że chyba nie było nikogo, kto by odszedł z pustymi rękami. A dzieciom to już rąk brakowało. Książeczki, kalendarze, gry, upominki, własnoręcznie wykonane prace, pamiątki?

     I właśnie z powodu liczby odwiedzających w tym miejscu muszę praktycznie zakończyć mój reportażyk, bo nie jestem w stanie napisać nawet kilku słów o spotkaniach z gośćmi zaproszonymi przez organizatorów ani o imprezach towarzyszących plenerowi. W żadnej z nich nie uczestniczyłam. Nie było  możliwości nawet na chwilkę odejść od stoiska. Jeśli ktoś ciekaw co się działo (a się działo), można zajrzeć na stronki organizatorów.

      Tak więc tylko ze słyszenia wiem, że jedna czy dwie  z licznych zaplanowanych przez organizatorów imprez towarzyszących nie odbyła się z powodu chwilowych kaprysów pogody, co absolutnie nie wpłynęło  na wizerunek całości. Spotkanie z książką w pięknym otoczeniu i fantastycznej wakacyjnej atmosferze było dużą atrakcją dla odwiedzających  pasaż gości a dla wystawców przyjemną odmianą i oddechem od codziennej pracy.

      Dodam na koniec, że w ostatnim dniu wszyscy wystawcy otrzymali do wypełnienia ankietę organizatorów, gdzie między innymi było pytanie czy są jakieś zarzuty  Był jeden, bardzo poważny, którzy podkreślili prawie wszyscy. Za krótko. Trzy dni to za mało, a ramki godzinowe 11 - 19 też pozostawiły niedosyt.

      W stoisku antykwarycznym, gdzie klimat  szczególnie sprzyja rozmowom usłyszeliśmy wiele opinii klientów a wszystkie w jednym tonie: świetny pomysł, powinno być takich imprez więcej, jak najwięcej. I tu ukłony w stronę organizatorów i patronów, bo często  powtarzające się pytanie "Czy będziecie też w przyszłym roku?" - to  pytanie do właśnie do nich.  Ja mam nadzieję, że tak.

Anka Barańska
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Nadmorski Plener Czytelniczy - Okiem Antykwariusza ...

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
 
Nasza ankieta
Kto jest najwybitniejszym autorem kryminałów z okresu PRL ?
 
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2017 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77