Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: wydarzenia
rozmiar czcionki:  A A A

Książki na wakacje ?

2010-10-11 23:42:45
     Jakie jest jedno z ostatnich miejsc w którym widzimy ludzi masowo czytających książki? Czytelnia? Biblioteka? Nie!!! To hotelowy basen!!!

     Paradoks? Otóż nie. W czasach gdy większość z nas narzeka na brak wolnego czasu, wskazujemy na czytanie jako jeden z najchętniej wybieranych sposobów spędzenia podróży czy urlopu. Uwalniamy się bowiem od szumu informacyjnego mediów, internetu. Wyłączamy wszechobecną telewizję i możemy zatopić się w przyjemności lektury.

     Każdy kto jechał choć raz pociągiem czy szedł plażą na pewno mógł przekonać się o słuszności naszej tezy. I co ciekawe nie dotyczy to tylko polaków. Nasz wysłannik spędzając wakacje w Hiszpanii zaobserwował ten trend wśród przedstawicieli wszystkich z kilkunastu wypoczywających w tym samym hotelu nacji.

     Jeszcze lepszym miejscem do takiego spędzania urlopu od ciepłych krajów wydają się tzw. wakacje pod gruszą. Czy może być bowiem coś przyjemniejszego od leżaczka, hamaka czy kocyka rozłożonego pod drzewem na naszej własnej działce i dobra książka w ręku? Jak może to być fajne opowiada Grzegorz Wasowski w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi w dziale książkativi

     Skoro wiec jest popyt to czy wydawcy i sprzedawcy nadążają z podażą? Antykwariusze niewątpliwie tak. Dworce w Krakowie, Kielcach czy Warszawie pełne są stoisk bukinistycznych oferujących tanią książkę do pociągu. Niskie ceny, ogromny wybór i to mimo, że króluje może niezbyt ambitna oferta, przyciągają zawsze tłumek podróżnych. Stoiska z tanią, używaną książką są umieszczane z reguły w korytarzach prowadzących na perony. Niestety jak to zwykle bywa w naszym kraju zasadą jest "wylewanie dziecka z kąpielą" i  wraz z remontami i poprawą wyglądu polskich dworców punkty te mają zostać zlikwidowane jako "szpecące".

     Również wydawnictwa szykują na okres wakacyjny specjalną ofertę i nie chodzi tu tylko o ogromny wysyp wydawnictw albumowych czy przewodników na temat miejsc które odwiedzamy. W tym czasie pojawia się również spora ilość serii z lekką lekturą typu kryminały czy romanse, specjalnie adresowanych do podróżnych. Często są bowiem troszkę słabiej wydane ( tzw. poocketbook) tak by i cena była niższa i żal przy zniszczeniu danej książki mniejszy. Pamiętajmy bowiem, iż książka w podróży ma tendencje do zaginania stron i rogów, zamaczania i często bezpowrotnego zaginięcia.

     Od kilku lat wydawnictwa prasowe np. "Polityka" włączyły się do tej tendencji wydając specjalne serie książkowe dostępne w punktach sprzedaży prasy czy kioskach "Ruch-u" i sygnowane właśnie jako książki na wakacje.

     Kioski są również często jedynym miejscem gdzie możemy się zaopatrzyć w spóźnioną lekturę tuż przed podróżą np. na lotniskach. Na szczęście oprócz przewodników czy map coraz częściej pojawiają się tam kąciki księgarskie np. w kioskach "Relay" czy "In medio".

     Chyba tylko biblioteki nie mają specjalnej oferty wakacyjnej? Choć może któryś z czytelników takową widział? Wtedy prosimy o info do redakcji.

     A co czytamy będąc na takich wakacjach czy urlopie? Pytamy o to w naszej ankiecie. Ankietę i wyniki naszego sondażu do odnalezienia na naszej stronie.
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Książki na wakacje ?

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
 
Nasza ankieta
Kto jest najwybitniejszym autorem kryminałów z okresu PRL ?
 
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2018 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77