Stanisław Grzesiuk (urodzony 6 maja 1918 w Małkowie koło Chełma, zm. 21 stycznia 1963 w Warszawie) - pisarz, pieśniarz (nazywany bardem z Czerniakowa). Działacz społeczno-lewicowy, antyklerykał i ateista.
Do napisania wspomnień skłonili Grzesiuka znajomi. Opowiadał on im czasami historie obozowe, bez żadnego ładu i wyrwane z kontekstu. W ten sposób powstała pierwsza książka
"5 lat kacetu" - wspomnienia z pobytów w obozach koncetracyjnych.
Kolejną książką wydaną przez Grzesiuka była "Boso ale w ostrogach", będąca wspomnieniami z dzieciństwa i dorastania na Czerniakowie.
Trzecia i ostatnia książka Grzesiuka "Na marginesie życia" została wydana już po jego śmierci, traktowała o zmaganiach autora z gruźlicą, na którą leczył się od 1947.
Występował w telewizji, radiowym "Podwieczorku przy mikrofonie" i innych audycjach radiowych.
Twórczość :
1958 - 5 lat kacetu
1961 - Boso ale w ostrogach
1964 - Na marginesie życia
Pierwsze zarejetrowane nagrania Stanisława Grzesiuka pochodzą z 1959 roku, z programu:
"Na Warszawskiej fali".
Twórczość pisarska Grzesiuka jest nieformalnie uznawana jako lektura obowiązkowa mieszkańców Warszawy.
W 2007 roku Polskie Radio wydało "Stanisław Grzesiuk - Z archiwum Polskiego Radia vol. 2".
Na tym dwupłytowym wydaniu można posłuchać Stanisława Grzesiuka wykonującego pieśni, jak równiez opowiadającego o życiu na przedwojennym Czerniakowie. Prezentuje on tam także ciekawe monologi satyryczne.
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu. Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.