Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: pisarze
rozmiar czcionki:  A A A

Tadeusz Słobodzianek

2010-10-07 17:28:06
     Tadeusz Słobodzianek urodził się 26 kwietnia 1955 w Jenisiejsku na Syberii - polski dramaturg, reżyser, krytyk teatralny. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
     W latach 1978-1981 pisał recenzje teatralne pod pseudonimem Jan Koniecpolski, najpierw w Studencie, a następnie w Polityce. W 1980 roku debiutował jako dramaturg sztuką dla dzieci pt. Baśń jesienna w reż. Rudolfa Zioły w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, zaś jako reżyser przedstawieniem Osmędeusze Mirona Białoszewskiego w Białostockim Teatrze Lalek. Jako kierownik literacki, reżyser i dramaturg współpracował z teatrami w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Kaliszu i Białymstoku. Jako kierownik literacki i dramaturg współtwórca sukcesów Teatru Nowego w Łodzi. W 1991 roku był współzałożycielem Teatru Wierszalin.
     Obecnie kieruje Laboratorium Dramatu (2003-2010 projekt był realizowany w ramach Towarzystwa Autorów Teatralnych, a obecnie w ramach Sztuki Dialogu Fundacji Tadeusza Słobodzianka na rzecz rozwoju teatru i dramatu). Laboratorium Dramatu to teatr oraz pierwsza w Polsce Szkoła Dramatu (z siedzibą na ul. Olesińskiej 21 w Warszawie).
Jest autorem m.in. dramatów:
 • Car Mikołaj (1985)
 • Obywatel Pekosiewicz (1986)
 • Turlajgroszek (1990)
 • Prorok Ilja (1992)
 • Merlin. Inna historia (1992)
 • Kowal Malambo (1992)
 • Sen pluskwy (2001)
 • Nasza klasa (2008)

       Tadeusz Słobodzianek jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Paszportu Polityki (1993), Nagrody im. Stanisława Piętaka (1993), Nagrody Fundacji im. Kościelskich w Genewie (1994). Jego sztuki uzyskały dwukrotnie Fringe Firste na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, trzykrotnie zdobyły Grand Prix w konkursie na wystawienie sztuki współczesnej Ministerstwa Kultury i czterokrotnie były pokazywane na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. W 2010 otrzymał Nagrodę Nike za sztukę Nasza klasa.
 • Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
   

  Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

  E-mail adresata
   
   
  Tadeusz Słobodzianek

  Czytaj cały artykuł

   
  Twoje Imię i Nazwisko
   
  Twój E-mail
   
   

  Dodaj swój komentarz do artykułu.
   
  Komentarz
   
  Autor
   
   
  Wasze komentarze
  Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
  Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
  Szukaj 
   
  Twój Profil
  Login
   
  Hasło
   
   
  Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
  E-mail
   
  Szukamy Przyjaciół Książek
  Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
   
   
  Nasza ankieta
  Kto jest najwybitniejszym autorem kryminałów z okresu PRL ?
   
   
  O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
  Copyright © 2018 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Projekt i realizacja L77