Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: pisarze
rozmiar czcionki:  A A A

Didymos z Aleksandrii

2010-09-21 17:23:29
     Didymos urodził się około 65 r. p.n.e., zmarł ok. 10 r. n.e. Był gramatykiem i filologiem greckim. Działał w Aleksandrii. Był niezwykle płodnym autorem licznych prac. Przypisuje mu się autorstwo 3500, a być może nawet 4000 pism. Za swoją pracowitość otrzymał przydomek Chalkenteros, tj. "O spiżowych wnętrznościach". Prace jego można podzielić na komentarze oraz prace leksykograficzne. Opracował objaśnienia do Hezjoda, Pindara, tragików i komediopisarzy greckich. Zajmował się recenzją Iliady i Odysei Arystarcha z Samotraki. Wydawał i komentował mówców attyckich, m. in. Demostenesa, Ajschinesa, Hiperejdesa. Wśród jego licznych prac na uwagę zasługuje traktat "O przysłowiach" - dzieło opracowane w trzynastu księgach i poświęcone przysłowiom. Pisma Didymosa zaginęły. Miały one jednak szczególne znaczenie dla późniejszych leksykografów i komentatorów, którzy czerpali z nich informacje o badaniach wielkich filologów aleksandryjskich, np. Arystarcha z Samotraki, Zenodota z Efezu, Arystofanesa z Bizancjum. Dotarły one wreszcie do naszych czasów w postaci scholiów w rękopisach bizantyjskich. Z twórczości Didymosa zachowały się tylko fragmenty komentarzy do dzieł Homera i Demostenesa oraz rozprawy o przysłowiach.
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Didymos z Aleksandrii

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77