Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: bohaterowie
rozmiar czcionki:  A A A

Józef K.

2010-06-02 14:25:23
Józef K. - bohater napisanej w latach 1914-1915 powieści Franza Kafki "Proces". Józef K. był młodym urzędnikiem bankowym, człowiekiem wrażliwym i przeciętnym, który pewnego dnia został aresztowany po prostu dlatego, że ktoś "zrobił doniesienie". Bohater podjął walkę z tajemniczym trybunałem przed którym musiał stanąć. Zażądał przedstawienia zarzutów, odmówił złożenia samokrytyki i podpisania lojalki, jak robiło wielu w czasach, których nadejście jego twórca przewidział. Jego nieliczni krewni i znajomi doradzali mu pójście na ugodę, uznanie swojej winy i poproszenie o łagodny wymiar kary lub przewlekanie procesu. Józef K. odmówił pójścia na kompromis, za co zapłacił najwyższą cenę. Został skazany na śmierć, a wyrok wykonało dwóch milczących osobników w ciemnych ubraniach, którzy pewnego wieczora zgarnęli go z ulicy, wyprowadzili za miasto i zabili nożem "jak psa".
Józef K. jest symbolem samotnego bohatera - wrażliwego i wyobcowanego - któremu zagraża złowroga i tajemnicza instytucja, alegorycznie ukazana forma społecznego totalitaryzmu. Pisarz wyantycypował nadejście dwóch ludobójczych systemów: bolszewizmu oraz hitleryzmu. Józef K. jest człowiekiem, który po prostu walczy o sprawiedliwość, dąży do prawdy, do poznania tego, o co jest oskarżony. To jego dążenie - podstawowe przecież prawo człowieka - kończy się jego zgubą.
|pk|
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2019 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77