Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: bohaterowie
rozmiar czcionki:  A A A

Philip Marlowe

2010-06-18 17:44:17
Philip Marlowe - prywatny detektyw z Los Angeles, bohater powołany do życia przez Raymonda Chandlera. Marlowe to człowiek samotny, cyniczny i zgorzkniały; sceptyk, którego nic nie było w stanie zgorszyć lub zaskoczyć.
W brutalnym i skorumpowanym świecie zachowywał godność, nieprzekupność i pragnienie sprawiedliwości.
I chociaż narażał się zarówno przestępcom, jak i policjantom, to dzięki mądrości, przenikliwości w ocenie ludzi, a także umiejętności w posługiwaniu się bronią i pięściami, potrafił utrzymać się przy życiu i działać skutecznie. Dużo pił, zwłaszcza szkocką whisky lub burbon z lodem, a także różne gatunki piwa; palił papierosy lub fajkę, uprawiał szybki, przygodny seks. Odpoczynek i odprężenie przynosiło mu rozwiązywanie problemów szachowych. Jego obsesją było zachowanie niezależności. W świecie rządzonym przez pieniądz, w którym politycy, gangsterzy i policjanci byli ze sobą powiązani, a najbardziej szczytne hasła i ideały okazywały się sprytnym humbugiem - on, szary detektyw, groszowy tajniak, tani szpicel, nie był od nikogo uzależniony i nikomu nie podporządkowany. Żył chwilą, był wolny wśród ludzi zniewolonych.
Po raz pierwszy pojawił się w powieści "Wielki sen" (1939), a po raz ostatni w zaledwie rozpoczętym przez Chandlera utworze "Pudli Zdrój" (1959). Najbardziej znane powieści z jego udziałem to m.in. "Żegnaj, laleczko" (1940), "Tajemnica jeziora" (1943), "Długie pożegnanie" (1952) oraz kilka opowiadań ("Kłopoty to moja specjalność", "Gorący wiatr", "Świadek oskarżenia"). W ekranizacjach prozy Chandlera w postać Marlowe`a wcielali się gwiazdorzy dużego i małego ekranu np. Humphrey Bogart, James Garner, Elliot Gould, Robert Mitchum, a w Polsce w telewizyjnych adaptacjach Teatru Kobra m.in. Wieńczysław Gliński, Jerzy Dobrowolski, Tadeusz Huk.
|pk|
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Ostatnio na Kino Polska leciała Kobra "Kłopoty to moja specjalność" z Dobrowolskim w roli głównej. Zacna rola zacnego aktora w zacnym przedstawieniu telewizyjnym. Jesze sporo muszę obejrzeć z polskiej kienmatografii lub teatrografii.
Anonim 2010-06-28 22:37:52

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
 
Nasza ankieta
Kto jest najwybitniejszym autorem kryminałów z okresu PRL ?
 
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2018 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77