Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Nie czytam powieści kobiecych

2010-03-31 16:48:14
     Madeleine przekroczyła sześćdziesiątkę i zamieszkała w domku nad morzem. W salonie kobiety panuje nieład.  Wszędzie leżą książki - w biblioteczce, na ławie, przy kominku, a nawet na podłodze. Wiemy, że Madeleine czyta dużo, ale nie bardzo wiemy co, w każdym razie nie są to powiedzieć kobiecie, gdyż w pewnym momencie bohaterka mówi do odwiedzającej ja znajomej Frances : "Nie czytam powieści kobiecych, gdzie pchanie wózka przed sobą jest równie dramatyczne jak wojna".
     W rolę Madeleine wcieliła się Teresa Budzisz-Krzyżanowska, a Frances gra Jadwiga Jankowska-Cieślak. Spektakl ma tytuł "Oddech życia" i możemy do zobaczyć w warszawskim teatrze Scena Prezentacje. Kobiety spotykają się by porozmawiać o mężczyźnie, który był kiedyś mężem jednej, a zarazem kochankiem drugiej. Frances jest pisarką. Ma zamiar napisać powieść obyczajową, wykorzystując w niej wątki autobiograficzne. Madeleine nie ma nic przeciwko, ale pyta o formę lanowanego dzieła. Zdaje sobie bowiem sprawę, że nie będzie to ani dzieło pokroju "Nędzników Wiktora Hugo, ani "Wojny i Pokoju" Lwa Tołstoja. To oczywiście uwaga ironiczna. Konkluzja natomiast jest taka, że obie panie mają już najlepsze wydarzenia swego życia za sobą. Mogą sobie co najwyżej powspominać o erotycznych ekscesach -- Madeleine wspomina, że lubiła brać udział w orgiach (niestety ten wątek nie został rozwinięty), natomiast Frances z wypiekami wspomina, jak podczas oficjalnego przyjęcia pewien przypadkowy mężczyzna zaproponował jej wejście do szaf.
     Czy kobieta się na to zgodziła? Proszę wybrać się na sztukę i sprawdzić samemu. Będzie to sympatycznie spędzona godzina. Sztuka ma wprawdzie sporo płycizn psychologicznych, ale zobaczenie na żywo gry dwóch świetnych aktorek uważam za bezcenne.
 
Grzegorz Cielecki

Teatr Scena Prezentacje
ul. Żelazna 51/53
żródło zdjęć : http://www.teatrprezentacje.pl/
 
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Nie czytam powieści kobiecych

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2022 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77