Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: historia
rozmiar czcionki:  A A A

Jak powstały książki - pismo (1)

2010-10-27 17:51:35
      Na początku było słowo. W grupach plemiennych wykształciła się funkcja osoby, która opowiadała historię plemienia i przekazywała tę wiedzę swojemu następcy, który z kolei przekazywał ją po latach kolejnemu "opowiadaczowi". Jak łatwo się domyśleć był to system nad wyraz niewygodny. Zaistniała potrzeba spisania opowiadanych do tej pory tekstów. Ażeby móc to zrealizować musiały zaistnieć dwa wynalazki: pismo i podłoże na którym pismo owo mogło zostać umieszczone.

     Zacznijmy od pisma.
    
Pismo to nic innego jak zespół znaków graficznych nakreślonych na materiale piśmiennym i nazywanych literami, które oznaczają poszczególne dźwięki mowy (spółgłoski i samogłoski) lub całe ich pojęcia. Na wiele lat przed pojawieniem się pisma człowiek starał się komunikować, przesyłać wiadomości za pomocą rozmaitych znaków porozumiewawczych, wzrokowych, słuchowych i pamięciowych, nazywanych znakami mnemotechnicznymi.

     Znaki mnemotechniczne (grec. mneme - pamięć)
stały się zalążkami pisma. Usypiska z kamieni były znakiem miejsca szczególnie znaczącego: np. szeregi węzłów na barwnych sznurkach, zwanych quippu (kipu) były zakodowanymi informacjami przekazywanymi przez indian Ameryki Południowej i Środkowej, a także w Chinach. Znaki - karby, wycięte na desce lub kiju, sygnały przesyłane ogniem lub dymem, dźwięki rogu lub bębnów to także informacja.

     Znaki piktograficzne
    
Już we wczesnym okresie historii człowieka spotykamy najstarszy system znaków, który można odczytać bezpośrednio. Były to obrazy. Postaci kute w kamieniu, malowidła naskalne przedstawiały elementy otaczającego świata i zgodnie ze sposobem ówczesnych wyobrażeń mogły być odczytywane. Znaki te stanowią pierwowzór wszystkich współczesnych pism. Pierwsze petroglify, czyli obrazki, malowane bądź ryte w kamieniu pojawiły się pod koniec paleolitu, około 20 000 lat temu.
     Swoistymi galeriami petroglifów są jaskinie: Altamira w północnej Hiszpanii i Lascaux w południowej Francji. Współcześnie piktogramy funkcjonują rónolegle z pismem literowym na znakach drogowych, mapach i znakach informacyjnych.
     Znaki mnemotechniczne i piktograficzne nie były jeszcze pismem; pełniły już jednak podobną rolę. Były sposobem zapamiętywania i utrwalania zdarzeń oraz przekaźnikiem informacji.

Fot: petroglify z groty Lascaux, fot. wikipedia

|aza|
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Jak powstały książki - pismo (1)

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
 
Nasza ankieta
Kto jest najwybitniejszym autorem kryminałów z okresu PRL ?
 
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2018 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77