Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: historia
rozmiar czcionki:  A A A

Superekslibris

2010-08-07 12:30:29
     Oprócz ekslibrisów- znaków własnościowych książek - funkcjonowały (zwłaszcza w XVI wieku) - superexlibrisy. Nazwa superexlibris wywodzi się z języka łacińskiego (super - na, nad, ex libris - z książek). Superexlibris jest znakiem własnościowym książki wytłoczonym lub wyrytym w oprawie skórzanej, na frontowej okładce. Posiadaczami superexlibrisów byli ludzie bardzo zamożni, zwykle królowie i magnaci, którzy mogli sobie pozwolić na kosztowne i luksusowe oprawy. Do naszych czasów zachowały się książki z pięknymi złoconymi renesansowymi superexlibrisami Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy. Tematem superexlibrisów był herb właściciela umieszczony pośrodku okładki.
     Pierwsze superexlibrisy pojawiły się w XV wieku na terenie Francji, Niemiec, Polski i innych krajów europejskich. Okres największej ich popularności przypadł na wiek XVI; w czasach późniejszych był stosowany rzadziej w związku z upowszechnieniem się ekslibrisu. W okresie klasycystycznym, kiedy złotnictwo opraw ograniczone zostało do minimum, superexlibris stał się elementem dekoracyjnym na okładce. Obecnie superexlibrisem nazywa się również naklejkę z sygnaturą książki umieszczoną na zewnętrznej stronie okładki.

Podpisy:
1. Superexlibris Józefa Jędrzeja Załuskiego.
Fot. Wikipedia

2. Superexlibris Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Fot. Wikipedia
|aza|

Czytaj także: ekslibris
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2019 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77