Iwan Kryłow - urodził się 13 lutego 1769 w Moskwie, zmarł 21 listopada 1844 w Petersburgu - poeta, dramaturg, bajkopisarz rosyjski.
Kryłow był samoukiem; skąpe wykształcenie jakie otrzymał uzupełnił dokształcając się poprzez czytaniem wszystkiego co wpadło mu w ręce. Dzieła dramatyczne wywarły na niego największy wpływ. Mając 16 lat napisał operę Kofejnica, nie została ona jednak ani wystawiona, ani wydrukowana. Zjednała mu jednak protektorów, którzy wyrobili mu urząd w Petersburgu. W 1786 napisał tragedię Filoraela, wydrukowaną w zbiorze Teatr rosyjski.
W 1790 opuścił służbę, żeby się poświęcić pracy literackiej. Już w 1789 wespół z Raehmanowem wydawał czasopismo "Poczta duchów", wkrótce je jednak zawiesił. W 1792 rozpoczął wydawanie czasopisma "Zritel", które w tymże jeszcze roku zamienił na pismo literackie "Peterburgskij Merkurij", ale i to po roku wychodzenia upadło. W artykułach dziennikarskich Kryłow wykazał się talentem satyrycznym i darem obserwacji.
Za swą twórczość, w której krytykował ustrój społeczny i domagał się sprawiedliwości społecznej, został na jakiś czas wygnany. Ostatnie lata swojego życia spędził na pracy bibliotekarza w bibliotece publicznej.
Kryłow pozostawił po sobie ponad 200 satyr (bajek satyrycznych), z których część stanowiła nawiązanie do wątków z bajek
La Fontaine, większość jednak była oryginalnymi satyrami na współczesną mu sytuację w Rosji (Wrona i lis, Obóz, Wilk w psiarni, Szczupak, Kot).