Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: felietony
rozmiar czcionki:  A A A

Merlin, życie po życiu - czyli co dalej z najstarszą polską księgarnią.

2014-02-08 12:46:20
     Opisując polski rynek książki nie da się nie wspomnieć o Merlinie przez lata synonimie e-handlu w Polsce. Założony w 1998 roku  dla wielu (włącznie chyba z twórcami co by sugerowały trendy zmian  i uaktualnienia w wyglądzie strony ) to zawsze był taki polski Amazon. I mimo iż przez lata dominował w tym segmencie e-handlu w Polsce, nie miał on niestety tyle szczęścia co dzieło Jeffa Bezosa. A dokładniej Polska to nie Ameryka i tu nie da się prowadzić biznesu w stylu "Najpierw rozwój, a potem będziemy zarabiać".

Amazon bowiem działając na wielkim i rozwiniętym rynku finansowym w USA mógł sobie przez lata pozwalać na dokładanie do biznesu i nie patrzenie na bieżący bilans, w Polsce to niestety kończy się brakiem płynności. I to przez lata był główny problem Merlina. Mimo doskonałych opinii i podawania firmy jako przykładu "nowoczesnego" podejścia do handlu nie wystarczało to by wypracowywać stałe zyski.

Właściciele dokładali ile mogli (od powstania spółki było kilka zmian własnościowych), ale nikt nie ma worka bez dna i wydawało się, że gdy UOKIK nie wydał zgody na kupno Merlina przez fundusz EM&F (właściciel Empiku) to dni tego sklepu są policzone.

Wtedy jednak pojawił się rycerz na białym koniu w postaci giełdowej spółki Czerwona Torebka i pojawiła się również nowa nadzieja. W maju 2013 roku udało się bowiem sfinalizować transakcję. Wielkość inwestycji szacowana jest na 51 mln.

W branży księgarskiej nie dawano wielu szans temu związkowi. W kuluarach spekulowano, że "to związek biedaków" i że również tam nie będzie kapitału na wieloletnie inwestowanie. A że zapowiada się mega wojna na rynku e-handlu to kapitału będzie potrzeba dużo. Od  kilku lat zapowiadane jest bowiem wejście do Polski Amazona, zbroją się również najwięksi Allegro i Empik. Również coraz śmielej rozpycha się grupa małych nisko kosztowych księgarni typu Bonito.pl czy ksiegarniawarszawa.pl

Po kilku miesiącach jednak wydaje się że pesymiści nie mieli racji i że Merlin "ma szanse" nie tylko przetrwać ale i wywalczyć swoje, pokaźne miejsce na rynku.

Nowy prezes Ireneusz Kaźmierczyk stawia na integrację z innymi brandami działającymi w ramach Czerwonej Torebki i do końca 2014 chce otworzyć ok. 500 placówek odbiorczych. Duża część z nich ma być w ramach specjalnej strefy w sklepach "Małpka Expres", ale  pojawiło się też kilkadziesiąt punktów tylko pod marką "Merlin". Firma rozszerzyła znacznie asortyment. Zapewne jakieś oszczędności pojawią się z przeniesienia firmy z Warszawy do Poznania.

Generalnie widać, że w walce o klienta stawiane będzie na szybkość i łatwość odbioru. Wdrażany jest właśnie plan by jak najwięcej towaru klient mógł odbierać w ciągu 12 godzin od momentu zamówienia. Spółka zainwestowała w nowe centra logistyczne by podołać  szybszej realizacji.

Czy to wystarczy ?

Tego oczywiście nie da się dziś jednoznacznie powiedzieć, ale na pewno to ruch w dobrą stronę. Klient dziś bowiem chce mieć towar tanio i szybko, a punkt odbioru jak najbliżej. Przy 500 punktach, szczególnie iż galerie Czerwonej Torebki budowane są w mniejszych miejscowościach gdzie wrażliwość klienta na cenę jest wyższa, Merlin może sobie łatwo wypracować silną pozycję.

Pytanie tylko czy to nadal jest księgarnia ?

|Szat|


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Merlin, życie po życiu - czyli co dalej z najstarszą polską księgarnią.

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77