Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: felietony
rozmiar czcionki:  A A A

Literacka wojenka

2014-01-24 15:28:01
     Jest afera i poruszenie. A w zasadzie, miało być, ale nie wyszło. Wyjść nie mogło, skoro cała sprawa rozgrywa się w dziedzinie tak niszowej jak literatura, a za takową musimy uznać nawet literaturę tzw. popularną, której to dotyczy sprawa. Mało popularna sprawa. Grupa pisarzy, mniejsza tu o nazwiska, nie są istotne, zaapelowała publicznie by doceniać literaturę popularną, literaturę gatunkową. Wykrzyczeli wręcz, że są tłamszeni przez krytykę, nie zbierają nagród, że są traktowani po macoszemu i z ironicznym uśmiechem. Ból też powoduje przecenianie, twórców tzw. literatury wysokiej, którzy częstokroć piszą o wiele słabiej niż autorzy gatunków popularnych, ale z racji tego, że tworzą prozę tzw. artystyczną, stoją na piedestale. Smutna sprawa, ale dlaczego nie będzie skandalu i nic się nie zmieni? Dlaczego krytycy literaccy pozostaną głusi na nawoływania Autorów? Oto kilka powodów:

1. Kogo to obchodzi? No właśnie? Skoro coraz mniej ludzi czyta, no chyba że wpisy na fejsbuku, czy teksty na pudelku, to dlaczego media mainstreamowe, miałyby się tym przejąć, a nawet jeśli dostrzegą sprawę, to dlaczego miałyby poświęcać temu czas i miejsce. I tak większość ludzi to guzik obchodzi.

2. Ten kotlet jest odgrzewany nie po raz pierwszy. Zawsze będzie tak, że proza artystyczna we wszelkich konkursach będzie górowała nad kryminałami, romansami czy fantastyką i krytycy nią będą się głównie zajmować. C'est la vie.

3. Częstokroć twórcy obrażają się na określenia, że tworzą literaturą wagonową, czy nawet brzydziej toaletową, a nie chcą dostrzec, że wskutek braków warsztatowych czy też lenistwa taką literaturę tworzą.

4. Jak się kilku chłopców bije na podwórku to trudno by trąbiło o tym całe miasto, skoro nawet podwórko obok nie jest zainteresowane tematem, a może wręcz o sprawie nie słyszało?  W sprawie niegodziwości w ocenie literatury, już wielu pisarzy zabrało głos. Można w tym się wszystkim pogubić, kto kogo broni, kto kogo atakuje, który pisarz jest dobry, który zły, który lepszy i od kogo. Tylko pisarze (jeśli kogoś pomijam, serdecznie przepraszam za indolencję.)

5. Czytelnik jak już chce czytać, to myślę, że woli czytać książki, niż zajmować sporami w doktrynie nad wyższością literatury popularnej nad artystyczną, bądź na odwrót.


      Cenię wielu autorów literatury popularnej, z nieukrywaną przyjemnością czytam kryminały Marka Krajewskiego czy też Zygmunta Miłoszewskiego (pierwsze dwie powieści, później było ciężej o przyjemność), czy Marka Wrońskiego. Lubię sięgnąć po autorów szeroko pojętej literatury fantastycznej jak Sapkowski, Parowski czy Oramus. Jednak jeśli mam wybierać miedzy nimi, a takimi twórcami tzw literatury artystycznej jak Eustachy Rylski, Jerzy Pilch czy Wiesław Myśliwski, wybiorę tych ostatnich. Dlaczego? Nie wiem, może bardziej mnie pociągają, może problemy przez nich są mi bliższe, szybciej utożsamiam się z ich bohaterami. Czy moje preferencje są szlachetniejsze, lepsze od innych? Nie, absolutnie. Jeśli ktoś uważa że np. Manuela Gretkowska, jest najlepszą powieściopisarką w dziejach literatury, to cudownie, niech czyta, na zdrowie. Ktoś przeplata prozę Olgi Tokarczuk Katarzyną Grocholą i Fiodorem Dostojewskim? Jeszcze lepiej. W obecnych czasach, w dobie zaniku czytania literatury dobrze jest, jeśli cokolwiek czytamy.

     Czytelnikom literatury i potencjalnym czytelnikom życzę by czytali jak najwięcej i czerpali jak największą satysfakcję z lektury, a także nieustannie poszukiwali literatury "dla siebie", ryzyko nieduże, zawsze można książkę porzucić, a podróż w nieznane zakończona "małym odkryciem Ameryki" wielka rzecz. Zaś pisarzom by zamiast miałkim sporom, poświęcali się myśli jak zachęcić ludzi do czytania, zanim ludzkość cofnie się do ery obrazkowej. I oczywiście wielkich dzieł Wam życzę.

Łukasz Kot


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Literacka wojenka

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Przeczytałam dwa razy, dobry tekst. Ale i tak wolę Danielle Steel :)
Psina 2014-01-24 23:11:25

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77