Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: recenzje
rozmiar czcionki:  A A A

Marek Romański - Pająk

2014-04-28 13:08:24
Autor: Marek Romański
Tytuł : Pająk
Wydawnictwo : Wielki Sen
Rok wydania : 2012
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie : I (w tej edycji)
Okładka : Miękka
Obwoluta : Nie
Stron : 198
Nakład : b.d.

Okres XX-lecia międzywojennego, w Warszawie dochodzi do serii morderstw dyplomatów zagranicznych pracujących w Polsce. Sprawa jest poważna, z każdą kolejną śmiercią pozycja Polski na arenie międzynarodowej słabnie, a wręcz grozi nam bojkot dyplomatyczny. Ze sprawą ma zmierzyć się Edward Durski "Pająk", słynący z szybkości działania i z "szerlokowskiego" umysłu, młody agent policji. Presja czasu, najwyższych władz w kraju, pogróżki i próby zabicia nie ułatwiają Pająkowi pracy. Podobnie jak brak dowodów oraz piękna blondynka w tle i jej dwuznaczna rola w tej historii stawia w bardzo trudnej sytuacji głównego bohatera. Gdy dodamy tajemniczego, niewidomego hrabię, wszechwiedzącego, nieobliczalnego Chińczyka i "wiatr ze wschodu" to sprawa jest naprawdę poważna.
Powieść Marka Romańskiego czyta się bardzo przyjemnie. Umiejętnie budowane napięcie, lekki styl ciekawie naszkicowane postaci sprawiają, że książkę "połyka się" w kilka godzin. Do tego można dodać ciekawy obraz Warszawy i jej społeczności doby II RP oraz charakterystykę różnych środowisk, od złodziei, przez dziennikarzy po ludzi wielkiej polityki. Najbardziej zadziwiającym faktem, była data pierwszego wydania "Pająka" - około roku 1930. Na pewno czytając książkę Marka Romańskiego, odbiorca nie odczuje, że książka jest już po 80. Mamy tu do czynienia z nowoczesnym kryminałem. By nie było tak cukierkowo, można przyczepić się do rozwoju kilku postaci, których potencjał wydaje się niewykorzystany w pełni. Mam na myśli na przykład postać dziennikarza Mariusza Arkturusa, którą poznajemy dość blisko. Na tyle blisko, że nielogiczna wydaje się tak mała rola w dramaturgii utworu. W kilku momentach może drażnić, naiwność fabularna kilku wątków.

Czy warto przeczytać "Pająka" Marka Romańskiego? Na pewno warto, mimo drobnych niedoskonałości, jest to kawał świetnej rozrywki, kryminał do końca trzymający w napięciu, świetna materia do umilenia sobie wolnej chwili.

Łukasz Kot


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Marek Romański - Pająk

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2019 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77