Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: recenzje
rozmiar czcionki:  A A A

Zygmunt Zeydler-Zborowski - Klub Ekscentrycznych Panien

2014-04-07 14:43:58
Autor: Zygmunt Zeydler-Zborowski
Tytuł : Klub Ekscentrycznych Panien
Wydawnictwo : Wielki Sen
Rok wydania : 2014
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie : I
Okładka : Miękka
Obwoluta : Nie
Stron : 184
Nakład : b.d.

"Klub Ekscentrycznych Panien" łączy z kryminałem (a do tego gatunku przyzwyczaiło nas wydawnictwo Wielki Sen w ramach "Serii z Warszawą" ) chyba tylko nazwisko autora. Bowiem Zygmunt Zeydler -Zborowski to jeden z wielkich twórców literatury kryminalnej z okresu PRL. Okazuje się jednak że popełnił również pod pseudonimem Emil Zorr kilka powieści, które enigmatycznie określane są jako "powieści awanturnicze". Nie jest to wydaje mi się w przypadku tej akurat historii najszczęśliwsze przyszeregowanie. Ja raczej bym sklasyfikował "Klub" do grona burlesek lub komedii pomyłek. Każdy kto oglądał komedie przedwojenne typu "Zapomniana melodia", "Piętro wyżej" czy "Pani minister tańczy" lub drugi wysyp podobnych dzieł z lat 60- tych rozumie o co chodzi.

W tym przypadku (całość się dzieje w przedwojennej Ameryce) mamy lekko zwariowanego chłopaka, młodego kompozytora Gustawa Martona, któremu na drodze staje równie zwariowana rodzina przemysłowców Barnetów. Pomiędzy państwem Barnet trwa konflikt ponieważ pan rodu Horacjusz pod wpływem socjalistycznej filozofii postanawia swoją fabrykę oddać robotnikom. Na to znów nie chce się zgodzić wielce żywiołowa i przebojowa Pani Klotylda Barnet. Toczą wiec ze sobą przezabawne podchody. Ich córka Kitty zaś jak przystało na córkę milionerów z Nowego Jorku należy do "Klubu Ekscentrycznych Panien" skupiających córki najznamienitszych rodów New Yorku. I jak to przystało na rozwydrzone paniusie to zapewne z nudów wymyślają one różne dość dziwne akcje.
Nasz kompozytor dostaje się w sam środek wiru wywołanego przez tą rodzinę. Zakochuje się w pannie Kitty, biorą go za groźnego gangstera, trafia do wiezienia, bierze udział w jednej z największych rozrób Nowego Jorku. Jak by tego było mało dość  nieszczęśliwie zleca porwanie swojej ukochanej. Ostatecznie uda mu się jednak pogodzić rodzinę i zdobyć serce Kitty.
Wielkiej literatury się nie spodziewajcie, ale jeśli ktoś lubi zwariowane, optymistyczne historyjki warto poświęcić parę godzin na lekturę "Klubu Ekscentryczny Panien".

|Szat|

Książka wydana pod patronatem www.przeczytaneksiazki.pl


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Zygmunt Zeydler-Zborowski - Klub Ekscentrycznych Panien

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2018 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77