Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: książka tv
rozmiar czcionki:  A A A

Antybohater i raczej nie(Przyjaciel) Książkowy

2010-03-02 15:33:47


Bez komentarza to pozostawiamy
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Antybohater i raczej nie(Przyjaciel) Książkowy

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
tam oj. tam oj :) czyta średnio na jeża, jedną na kilka lat.
Anonim 2011-07-23 22:36:39
LOL :D koleś jest mega extra :) typowy przedstawiciel polskiego społeczeństwa :P
kolczasty 2010-05-29 11:03:39

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.


Nicolas Bouvier - Oswajanie świata

2014-03-14 12:34:38
Autor : Nicolas Bouvier
Tytuł : Oswajanie świata
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Rok wydania : 2013
miejsce wydania: Warszawa
Wydanie : III
Okładka : Miękka
Obwoluta: Nie
Stron : 328
Nakład : b.d.

Książka Nicolasa Bouviera jest reklamowana, jako rzecz kultowa, czy też biblia podróżników szukających czegoś więcej niż ładnych widoków. Taktyka promocyjna zrozumiała, jednak wiąże się z pewnym ryzykiem, jeśli dzieło nie sprosta wymaganiom (przy takich ocenach z reguły są wyższe) czytelnika, rozczarowanie może być duże. Jak jest w przypadku Nicolasa Bouviera?

Na początek Literaturę związaną z podróżowaniem podzieliłbym (jest to podział uproszczony, mający charakter użytkowy) na trzy podstawowe kategorie:

1. Przyrodniczo, krajoznawczo przygodową. Ma zainteresować czytelnika nieskomplikowaną narracją na temat egzotycznego kraju, klimatu, przyrody, czy zwyczajów "tambylców" (np. Halik, Cejrowski, Pawlikowska).

2. Reportaż - maksymalnie szerokie pokazanie, danego miejsca z jego ludźmi, polityką podane w subiektywny sposób, okraszone własnymi przeżyciami, refleksjami (Kapuściński, Szczygieł, Hugo-Bader,)

3. Proza podróżnicza (powieść drogi), gdzie świat jest poznawany przez "ja" pisarza, poprzez doznania i refleksje (Stasiuk, Malicki)

Prozę Bouviera śmiało można zaliczyć do grupy numer trzy. Ważne dla odbioru "Oswajania świata" jest kontekst pochodzenia autora. Wychował się w Szwajcarii, kraj nawet jak na Europę zachodnią wysoko rozwinięty cywilizacyjnie i kulturowo. Autor trafia w latach pięćdziesiątych do komunistycznej, rządzonej przez Josipha Broz-Tito Jugosławii. Pomimo stosunkowo niewielkiej odległości fizycznej krajów, są to całkowicie odmienne światy. Z jednej strony autora zatrważa bieda i niski poziom rozwoju gospodarczego kraju, z drugiej strony jest zachwycony serdecznością, otwartością napotykanych ludzi. Zadziwienie autora i jego towarzysza podróży - ilustratora Thierrego Vernet`a wzrasta wraz z przemieszczaniem się na wschód globu. Momentami można odnieść wrażenie, że dla Szwajcara kolejne przygody i napotykani ludzie były jak podróż nie po ziemiach oddalonych kilka tysięcy od domu, a raczej wyprawa na inną galaktykę.

Nazywanie "Oswajania świata" biblią, jest trochę wyrost. Nie zmienia to faktu, że to książka warta uwagi, może momentami nierówna, jednak pełna pięknych zdań balansujących na granicy grafomani, jednak balansujących zwycięsko, dzięki czemu proza Bouviera momentami ociera się o wybitność. Szkoda, że część azjatycka nie dorównuje części bałkańskiej, ale i tak warto podążać za zachodnim europejczykiem, po "dzikim wschodzie". Wartością dodaną są ciekawe ilustracje Verneta, oddające duszę opisywanych miejsc i ludzi.

Łukasz Kot


Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
 
Nasza ankieta
Kto jest najwybitniejszym autorem kryminałów z okresu PRL ?
 
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2018 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77