Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: książka tv
rozmiar czcionki:  A A A

2 Wielki Antykwariat - Videorelacja

2011-06-17 19:21:33


     Kilka dni temu prezentowaliśmy foto z imprezy w praskim "Śnie Pszczoły" pod nazwą Wielki Antykwariat. Przyszedł czas na video. Zapraszamy do oglądania i komentowania :)

Nagranie i realizacja: Piotr A. Latos
Muzyka: Wojtek "Gofer" Kapełko

Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
2 Wielki Antykwariat - Videorelacja

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.


To jak będzie z tym Amazonem ?

2013-12-30 22:16:52
     Wielu polskich konsumentów szczególnie tych internetowych z nadzieją czeka na wejście do Polski giganta e-handlu z za oceanu czyli Amazona. Wielokrotnie przekładany debiut, co i raz pojawiające się w mediach informację, że to już... rozbudzają i tak wyolbrzymione już oczekiwania. Prześledźmy wiec co i jak z tymi plotkami (a może nie plotkami) i co może z ewentualnego wejścia dla nas mieszkańców kraju nad Wisłą wyniknąć.

1. Czy ?

     Amazon jest obecny na wielu rynkach Europy od lat. Pierwszy swój sklep poza Ameryką otworzył właśnie w Europie, w Wielkiej Brytanii. Wydaje się więc, że ciekawy, cały czas na etapie wzrostu, rynek 40-milionowego kraju w sercu kontynentu nie może być pominięty. Szczególnie, że oprócz własnego rynku może być wspaniałym przyczółkiem zarówno do krajów nadbałtyckich jak i dla naszych południowych sąsiadów jak Czechy czy Słowacja, a może i tych dalszych jak Węgry czy Rumunia - tak sobie kombinowali optymiści. Pesymiści zaś patrząc na siłę nabywczą Polaków czy wielkość całego rynku e-handlu w Polsce - mówią to jeszcze nieprędko. Oficjalne komunikaty koncernu na razie nie mówią, ani nie, ani tak.

Co w świetle innych posunięć z ostatnich miesięcy może sugerować, że decyzja na "Tak" lada moment zapadnie

2. Kiedy ?

     Pierwsze poważne pogłoski pojawiły się w połowie 2011 roku. Do dzisiaj możemy w Internecie znaleźć wpisy analityków rynku, blogerów czy innych specjalistów podające konkretne dla tamtego czasu terminy. W analizach możemy znaleźć informację o pierwszych naborach, o tym że powstanie Amazon od razu dla Europy środkowej z wielkim centrum dystrybucji pod Bratysławą (co trochę ubodło e- patriotów). Pogłoski te wydawało się znajdowały poparcie w pewnych ruchach giganta z Seattle.

     Wyczyszczono kwestie praw do amazon.pl (bardzo ciekawa sprawa godna oddzielnego artykułu). Spacyfikowano jak twierdzą niektórzy albo zrobiono deal z FK Olesiejuk jak twierdzą inni i ich w pocie czoła budowana właśnie Amazonka.pl jakoś tak szybko zniknęła. Podobno prowadzono już rozmowy z Pocztą i Inpostem na temat obsługi tych bądź co bądź niebagatelnych ilości przesyłek. Terminy debiutu jednak co i raz przesuwano, aż w końcu nawet najbardziej zatwardziali miłośnicy musieli przyznać: To jeszcze nie teraz.

     Nowe nadzieje przyniósł wrzesień 2013 roku gdy to na specjalnej konferencji w Warszawie podano informację i że na koniec 2014 roku ruszą trzy wielkie centra dystrybucyjne pod Poznaniem i Wrocławiem gdzie sezonowo prace może znaleźć nawet 15 tys. osób. Pod ten "sukces" zaraz podpięli się politycy, zaś w mediach znów popłynęła fala artykułów, analiz, rozważań.

     Gdy opadł pierwszy kurz okazało się że centra owszem może i powstaną (choć na początku wydawało się że to pewna gra na zmiękczenie niemieckich związków zawodowych i polityków), ale jako centra obsługujące Amazon.de. Zaś o polskiej wersji strony nadal nikt nie mówi.

     Warto też wspomnieć że w miedzy czasie w Warszawie powstała wydzielona spółka Amazona do obsługi informatycznej oferującej miedzy innymi usługi w tzw. chmurze.

3. Wnioski

     Z jednej strony nadal po prostu za mało wydajemy żeby warto się było bić o nasz rynek. Z drugiej strony skoro będą już w Polsce i centra logistyczne i informatyczne to właściwie całe koszta i tak są poniesione, bo zrobienie polskiej wersji strony właściwie kosztem nie jest. Ale oczywiście czy i kiedy wie pewnie tylko Jeff Bezos lub jego europejscy doradcy.

4. Co po ?

     Załóżmy jednak, że miliony oczekujących na tanią i bogatą ofertę doczekają się polskiego Amazona? Jak to wpłynie na rynek ?

     Wydaje się że obecni liderzy szczególnie Allegro, ale i Empik nie stoją na przegranej pozycji i dobrze się przygotowują do walki o rynek. Allegro to dziś właściwie grupa serwisów, bo oprócz najpopularniejszego serwisu aukcyjnego mamy wiele innych np. młodszy produkt jak Tablica.pl czy porównywarka Ceneo.pl. Również ich właściciel południowoafrykański fundusz Naspers wydaje się mieć coś w kabzie na wypadek kosztownej wojny.

     Równie zasobnym graczem wydają się też być właściciele Empiku: fundusz Eastbridge, który ma przewagę nad dwoma kontrahentami w postaci rozwiniętej sieci sklepów stacjonarnych co może w wojnie internetowej pomóc np. w obniżce kosztów dostarczenia, bo nie będzie konieczności korzystania np. z poczty czy kurierów. Wystarczy przekonać klientów do masowych odbiorów osobistych w punktach sieci. Zresztą widzimy realizacje tego pomysłu od pewnego czasu. Dokupienie do grupy kilku wydawnictw oraz księgarni Gandalf też sugeruje raczej że Empik nie zamierza się łatwo poddać.

     Najsłabszym graczem w tej walce wydaje się najstarsza polska księgarnia Merlin.pl, ale i ona po wejściu pod skrzydła giełdowej spółki CzerwonaTorebka wydaje się trochę odetchnęła od swoich ostatnich kłopotów. Otwiera nowe punkty i również pozycjonuje się nie tylko jako księgarnia ale jako "miejsce robienia zakupów".

     Ucierpieć najbardziej mogą małe firmy które rozwijały się na niskich marżach i agresywnej polityce sprzedaży i które chyba nie mają za dużo kapitału by móc przetrwać w ewentualnej wojnie gigantów, gdy ceny będą leciały w dół, a koszty reklamowe w górę.
Otwartym pytaniem jest też dla mnie postawa Matrasa i Firmy Księgarskiej Olesiejuków, w tej chwili bardzo ważnych graczy na rynku książki w Polsce (choć może mniej obecnych w Internecie). Włączą się do gry? Samodzielnie? Czy może zawrą z kimś z wyżej wymienionych sojusze?


5. Rynek wtórny

     Nas w tym wszystkim interesują najbardziej antykwariusze. Większość firm ma bowiem sporą ilość przychodów dzięki współpracy z Allegro. Wprawdzie pojawiają się często głosy niezadowolenia z jakości obsługi czy kosztów prowizji, ale siła Allegro jest ogromna. Amazon na świecie również handluje książką używaną (Bezos jest wielbicielem strategii "długiego ogona"). Już teraz jest kilka firm polskich, które sprzedają na świat za jego pomocą (np. antykwariat Tezeusz), ale trudno w tej chwili powiedzieć czy od początku taka usługa będzie też w Polsce, ani jakie będą prowizję (w innych krajach są większe niż na Allegro). Spółka zależna od Amazona (Abebooks ) próbowała już kiedyś wejść do Polski ze swoimi usługami jednak ich podejście i buta spowodowały porażkę i wycofanie.

6. Podsumowanie

     Pewnego nie wiemy nic. Według mnie Amazon po uruchomieniu części dystrybucyjnej otworzy również polską wersję sklepu. Pewnie jednak poczekamy na to jeszcze 2-3 lata. To spowoduje zmiany na mapie polskiego e-handlu. Liderzy chyba są nie zagrożeni w swoim istnieniu, ale poranieni wyjdą z tego wszyscy. Jak dołożymy do tego zmiany prawne w e-handlu czy proponowane zmiany w ustawie o książce (no i pewnie dalszy spadek sprzedaży książek) to dla średniaków może miejsca zabraknąć.

     Tak czy inaczej konsumenci będą wygrani (dzięki wojnie o klienta bowiem w całej e-branży książkowej na pewno będzie taniej i lepsza obsługa).

|WS|


Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2022 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77