Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: wydarzenia
rozmiar czcionki:  A A A

Posłowie obejmą patronatem Polski Słownik Biograficzny

2010-11-16 17:14:44
     Polski Słownik Biograficzny to wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską, mieszkających w niej oraz poza jej granicami, od czasów Popiela do roku 2000.

     Obecnie (2010) w 46 tomach opublikowano ponad 28000 biogramów. Do końca 2000 r. obowiązywała zasada, że w PSB zamieszcza się biogramy osób zmarłych najpóźniej trzy lata przed wydaniem danego tomu, natomiast tomy wydane po roku 2000 zawierają, a będące w planie będą zawierać, wyłącznie biogramy osób zmarłych najpóźniej 31 grudnia 2000.

     Pierwszy tom został wydany w 1935 a kolejne trzy do roku 1938. Później nastąpiła przerwa do 1946 spowodowana II wojną światową i kolejna, po 1949 w okresie stalinizmu. Wydawanie Słownika wznowiono w 1958. 

     Do ok. 2030 planowane jest zakończenie głównej edycji Słownika w ok. 62 tomach, a następnie planuje się wydanie suplementu.

     Słownik jest wydawany wspólnie przez Polską Akademię Nauk i Polską Akademię Umiejętności. Projekt realizowany jest przez Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN i dotowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

     W pracę nad każdym tomem Słownika zaangażowanych jest kilkaset osób. Inicjatorem i pierwszym głównym redaktorem PSB był Władysław Konopczyński. W 1949 został zmuszony przez władze do rezygnacji z posady redaktora. Po zamrożeniu prac w okresie stalinizmu, w 1958 redaktorem naczelnym został Kazimierz Lepszy, a w 1964 Emanuel Rostworowski. Od 1989 do 2002 redaktorem naczelnym był Henryk Markiewicz. Za jego czasów zostały wydane Uzupełnienia i sprostowania rekompensujące działania komunistycznej cenzury. Od 2003 redaktorem naczelnym jest Andrzej Romanowski.

     Polski Słownik Biograficzny ma w Europie swoje odpowiedniki. Pod względem objętości ustępuje jedynie słownikowi włoskiemu, pod względem kompletności, nowoczesności i rozmachu - jedynie słownikowi angielskiemu. 

     Polski Słownik Biograficzny stoi obecnie przed poważnymi wyzwaniami - niezbędną digitalizacją oraz potrzebą uruchomienia drugiej serii obejmującej biogramy ludzi, którzy w momencie wydania odpowiedniego tomu jeszcze żyli (i dlatego ich nazwiska nie znalazły się w słowniku). Potrzebne jest też uruchomienie trzeciej serii obejmującej osoby zmarłe po 31 grudnia 2000 roku m.in. Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Jana Nowaka - Jeziorańskiego, Jacka Kuronia i wielu innych.

     Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła w środę projekt uchwały o objęciu przez Sejm RP honorowym patronatem Polskiego Słownika Biograficznego, tworzonego już od 75 lat. Projekt został przyjęty przez aklamację.

     Polski Słownik Biograficzny, wspólne wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, realizowane przez Instytut Historii PAN, jest narodowym dziełem o wyjątkowej randze, liczącym już 75 lat. Obejmuje całość narodowej historii, nauki i kultury i losy dziesiątków tysięcy wybitnych ludzi historii Polski - głosi tekst projektu uchwały.
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Posłowie obejmą patronatem Polski Słownik Biograficzny

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
 
Nasza ankieta
Kto jest najwybitniejszym autorem kryminałów z okresu PRL ?
 
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2017 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77