Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: recenzje
rozmiar czcionki:  A A A

Katarzyna Michalak - Zacisze Gosi

2014-06-23 12:09:19
Autor : Katarzyna Michalak
Tytuł : Zacisze Gosi
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania : 2014
miejsce wydania: Kraków
Wydanie : I
Okładka : Miękka
Obwoluta: Nie
Stron : 320
Nakład : b.d.

"Gdy wszystko traci sens, pozostaje wiara w spełnienie marzeń i siłę miłości. O tym jest ta powieść." - taką informację znajdziemy na okładce nowej powieści Katarzyny Michalak "Zacisze Gosi".

Jest to druga, zaraz po "Ogrodzie Kamili", powieść z serii kwiatowej. W pierwszej części poznajemy Kamilę Nowodworską - młodziutką kobietę, niepoprawną romantyczkę, która w swoim życiu przeżyła już wiele - dzieciństwo bez ojca, śmierć matki czy porzucenie przez ukochanego mężczyznę, Jakuba. Jednak, po wielu porażkach, los uśmiecha się do niej. Kamila znajduje wymarzoną pracę. Na jej drodze staje też Łukasz - mężczyzna, który jest spełnieniem jej marzeń o prawdziwej miłości.  W "Zaciszu Gosi" historia Kamili rozwija się. Wyjaśnia się zniknięcie Jakuba oraz okoliczności śmierci matki Kamili. Związek z Łukaszem nabiera rumieńców, ale też zostaje wystawiony na próbę. Kamila znów musi borykać się z kapryśnym losem. Obok historii głównej bohaterki snują się losy jej przyjaciółek, tych sprawdzonych i tych nowych.

Nie można powiedzieć, że "Zacisze Gosi" jest książką, w której nic się nie dzieje. W każdym rozdziale przed bohaterkami stają nowe wyzwania i zaskakujące sytuacje. Akcja jest wartka, pędzi i nie nuży. Jednak kosztem tak dużej ilości wątków jest brak spójności i logiczności powieści. W wielu miejscach okazuje się, że coś się nie klei z poprzednim rozdziałem. Tak samo często można dojść do wniosku, że przedstawione w powieści fakty są mocno naciągane i mają mało wspólnego z rzeczywistością.

Michalak posługuje się bardzo prostym językiem. Plusem tego jest lekka forma przekazu - treść łatwo się przyswaja i nie męczy. Choć styl wypowiedzi pozostawia już wiele do życzenia. Szczególnie irytująca jest zmienna narracja - z trzecioosobowej na pierwszoosobową. Brak wyraźnego rozgraniczenia między nimi wprowadza pewną dezorientację.

Niewątpliwym plusem jest zakończenie powieści. Mało kto spodziewałby się, że po prawie trzystu stronach opowieści o pięknych, bogatych ludziach, którzy z każdej opresji wychodzą bez szwanku, nie będzie happy endu.

Nie znalazłam w nowej książce Katarzyny Michalak tego, co sugerował mi napis na okładce. Nie porywa mnie gimnazjalny romantyzm głównej bohaterki. Nie zachwyca mnie tak wartka akcja, skoro jest tak nielogiczna. Ktoś, kto szuka dobrego romansu albo przynajmniej dobrze napisanej powieści, może nie być zachwycony tą lekturą. Miłośniczki romantycznych historii rodem z brazylijskiej telenoweli po lekturze "Zacisza Gosi" mogą być usatysfakcjonowane.

Iza Majek


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Katarzyna Michalak - Zacisze Gosi

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2019 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77