Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: recenzje
rozmiar czcionki:  A A A

Dariusz Koźlenko - Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów.

2016-02-02 17:59:02
Autor: Dariusz Koźlenko
Tytuł: Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów.
Wydawnictwo : Fabuła Fraza
Rok wydania: 2016
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie : 1
Okładka : Twarda
Obwoluta : Nie
Stron : 256
Nakład : b.d.

Książka Dariusza Koźlenko to swoisty wehikuł czasu. Autor przenosi nas do lat 60. na plan kultowej komedii "Sami swoi". Czytając poszczególne rozdziały widzimy oczami wyobraźni ludzi, których autor nam opisuje, i porównujemy informacje z tym co sami pamiętamy. Wszak kto nie widział najzabawniejszego filmu polskiej kinematografii ? Jeśli nie raz, to dwa lub więcej razy. Święta w TV tak jak bez "Kevina" nie odbędą się bez opowieści o trudnych losach Pawlaka i Kargula. Zaznaczam, że to nie zarzut. Film ten można obejrzeć wielokroć i za każdym razem znaleźć coś nowego, ale nie znajdziecie tego co wyczytacie w książce. Ja sam ze zdziwieniem dowiedziałem się o kilku rzeczach, o które twórców filmu bym nie podejrzewał. Wszak kto się domyśla, że np. głos Jadźki był nagrywany w postsynchronach, że głosu postaci odgrywanej przez Ilonę Kuśmierską użyczyła inna gwiazda przedwojennych filmów Irena Malkiewicz-Domańska?

Książka przybliża nam trudy powstawania filmu. Dowiadujemy się o rywalizacji pomiędzy niezapomnianymi odtwórcami głównych ról Hańczą i Kowalskim. O tym jak na planie podpadł Fogiel (Sołtys) i jak to się dla niego skończyło. Autor rozmawia z ludźmi, którzy przy realizacji pracowali. Reżyserem Chęcińskim, operatorem Ramlauem, Witią - Jerzym Janeczkiem i Jadźką - Kuśmierską. Są wypowiedzi ludzi, którzy użyczali swoich domów, by Kargul i Pawlak mieli gdzie "mieszkać". Dodatkowym atutem są zdjęcia dotychczas nie publikowane, znalezione w archiwum Sylwestra Chęcińskiego. Więcej szczegółów zdradzać nie mogę ... i nie chce :)

Jest to naprawdę dobrze i sprawnie napisana książka, i z przyjemnością ją przeczytałem. Polecam w całej rozciągłości. Warto !

Marcin Godlewski


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Dariusz Koźlenko - Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów.

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2020 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77