Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
Dział: recenzje
rozmiar czcionki:  A A A

Urke Nachalnik - Miłość przestępcy

2014-03-29 12:11:55
Autor: Urke Nachalnik
Tytuł : Miłość przestępcy
Wydawnictwo : Wielki Sen
Rok wydania : 2014
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie : b.d.
Okładka : Miękka
Obwoluta : Nie
Stron : 160
Nakład : b.d.

Bardzo dobra i interesująca książka o przedwojennej Warszawie z jeszcze ciekawszą historią, którą wokół tej powieści napisało życie. Urke Nachalnik bowiem to pseudonim Icka Farbarowicza, który miał zostać rabinem, a został złodziejem. Chyba jednak nie za dobrym gdyż większość swojego dorosłego życia przesiedział w więzieniach II RP. Tam jednak uzupełnił wykształcenie i zaczął pisać (podobno pod namową Melchiora Wańkowicza).  Na samym początku wojny złapany przez Niemców i rozstrzelany gdzieś w podwarszawskich lasach.

W jego powieści zaś poznajemy historię znanego i szanowanego w swoim fachu przestępcy Dawida Nachalnika, który wychodzi po czteroletnim wyroku odsiedzianym na warszawskim Mokotowie. Dość szybko wpada w oko młodej prostytutce Róży. Ta skrzywdzona przez los i ludzi dziewczyna wie czego chce od życia i wie, że Nachalnik jest "zarobiony", a "frajer" z kasą pilnie jej potrzebny. Bez ogródek wiec proponuje mu nawiązanie romansu. Zaczynają toczyć  swoista "grę" w której stawką w pewnym momencie staje się jej życie i  w której ona nie ma szans na wygraną. Oślepiona zemstą na wszystkich mężczyznach świata zakłada błędnie, że ma najlepsze karty w reku.  I choć trafia jej się niewielka szansa na zmianę swojego losu nie korzysta z niej uważając się już za zgubioną.

Razem z bohaterami poznajemy "mroczną" Warszawę lat 30- tych, głównie Muranów. Obserwujemy różne barwne typy półświatka, złodziei, alfonsów i kobiety lekkich obyczajów. Te ostatnie choć z reguły są ofiarami to i też stają się pewnego rodzaju przekleństwem mężczyzn, którzy je gnębią. Czy brać złodziejska rzeczywiście tak wyglądała w dawnych latach? Czy ich zachowaniami kierował swoisty kodeks honorowy nad którego przestrzeganiem stała "Dintojra" - przestępczy sąd ?

Dziś trudno jednoznacznie powiedzieć bo tamten świat przeorała wojna, a czas zaś wygładził pamięć i zatarł wspomnienia .
W tym przypadku możemy jednak spróbować się przyjrzeć dawno już nie istniejącemu ładowi z najlepszej strony, wszak pokazuje go nam jeden z jego rzeczywistych uczestników.

Bardzo fajny i ciekawy to obraz.

|Szat|

Książka pod patronatem medialnym www.przeczytaneksiazki.pl


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Urke Nachalnik - Miłość przestępcy

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
 
Nasza ankieta
Kto jest najwybitniejszym autorem kryminałów z okresu PRL ?
 
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2018 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77