Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Perfumy o zapachu nowej książki !

2012-09-05 21:15:19
Paper Passion - perfumy o zapachu książki

Na zapach papieru najpierw zwrócił uwagę Karl Lagerfeld. Zaraził bakcylem Gerharda Steidl'a - wydawcę magazynu Wallpaper. Odtworzenia woni książek podjął się natomiast Geza Schoen.

Wedle serwisu booklips.pl było to tak:

Geza Schoen.
"Pomysł na >>Paper Passion<< powstał już w 1997 roku, kiedy projektant mody, a zarazem miłośnik książek, Karl Lagerfeld, poprosił Steidla o wydrukowanie dla prasy książek o wprowadzanym właśnie na rynek zapachu perfum ("Jako:). Podczas premiery książki zostały umieszczone na siedzeniach zaproszonych gości, ale Steidl odradzał takie rozwiązanie, ponieważ silna woń świeżo drukowanego papieru - jego zdaniem - mogła się źle kojarzyć podczas uruchomiania nowej marki perfum. Wówczas Lagerfeld, którego osobista biblioteka liczy podobno 300 tysięcy książek, powiedział: "Zapach świeżo wydrukowanej książki to najlepsze perfumy na świecie."

Tajemnice samej kompozycji zdradza Geza Schoen na pierwszych kartach książkowego pudełka. Dość szczegółowo, choć zapewne nie odkrywa wszystkich kart. Z czego więc składa się Paper Passion? Linolenian metylu i etylu - pochodne kwasu omega 6 - mają zapewniać tłusty charakter kompozycji i tworzyć bazę, w której znajdziemy też balsam copaiba. Balsam ten jest w rzeczywistości olejkiem z drzewa copaiba - Copaifera officinalis - i ma ambrowy oraz ziołowy aromat. Serce Paper Passion ma się składać z dwóch syntetyków: amber extreme oraz trisamber. Oba zabójczo tanie i łatwe do dostania. Podobno mają imitować woń papieru. I jeszcze octan krezylu w głowie. Ten ma z kolei nadawać odcień medyczny i techniczny kompozycji. To dziwne, bo mnie kojarzy się z mokrą glebą i podgniłymi kwiatami. Towarzyszy mu absolut osmanthusa (który żywcem przypomina kisiel) i akord ozonowy. To tyle teorii. Czas na zderzenie z rzeczywistością.

Paper Passion pachnie na początku ostro. To nie świeży ozon po burzy, ale niosący mnóstwo kurzu gaz z kserokopiarki. Jest duszący, wytrawny, pozbawiony cukru i wody. Przypomina też trociny wyprażone na saharyjskim słońcu i starą szmatę wywieszoną na płocie w czterdziestostopniowym upale obok rozwalającej się drewnianej chałupy.

A później Paper Passion zaczyna pachnieć kuchnią. To żywcem rosół gotowany na wielkiej ilości świeżych warzyw i na tłustym, soczystym mięsie. Z dodatkiem Maggi. Może to dziwne, ale mnie się to podoba. Tym bardziej, że wyczuwam też woń gazu, zapalniczki i krzemienia. Trochę haczy o Molecule 01, ale też o Let Me Play The Lion.

Jeszcze dalej pojawia się woń gazety, ale nie Newsweek'a (mój zapachowy numer 1). To bardziej jakaś gazeta codzienna. Może Wyborcza? W każdym razie czuć tu ten papier i sporo tuszu. Na tym etapie Papier Passion muska granicę Byredo M/Mink, ale z zastrzeżeniem, że jest wersją znacznie lżejszą i bardziej przyjazną noszącemu.

I znika. Po jakichś 6-7 godzinach. Nie jest zły, ale do aromatu prawdziwej książki sporo mu brakuje.

Nuty (skład): balsam copaiba, absolut osmanthusa, linolenian metylu i etylu, octan krezylu, składniki ambrowe, nuta ozonowa
Rok powstania: 2012
Twórca: Geza Schoen
Cena, dostępność, linia: 380 zł za 50 mL
Trwałość: dobra; około 7 godzin
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Perfumy o zapachu nowej książki !

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77