Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Maja Lidia Kossakowska - Siewca Wiatru

2013-08-23 16:37:37
Autor: Maja Lidia Kossakowska
Tytuł: Siewca Wiatru
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2012
Miejsce wydanie: Lublin
Wydanie: V
Obwoluta: Nie
Stron: 656
Nakład: b.d.

     Motyw aniołów i demonów od wielu lat jest wielką inspiracją dla reżyserów, artystów i pisarzy. Od średniowiecznych poematów i fragmentów pochodzących z świętych pism gdzie zawsze były ukazane jako mistyczne, tajemnicze stworzenia z czasem przekształciły się w istoty bardziej nam realne, przypominających wyglądem jak i zachowaniem ludzi. Dzisiaj książek, filmów czy też nawet komiksów wykorzystujące motyw aniołów mamy odgrom, a pomysłów i wizji tych nadprzyrodzonych istot jest już tak wiele że ciężko byłoby to wszystko zliczyć. Do najbardziej ciekawych projektów można jednak zaklasyfikować takie dzieła jak na przykład "Armia Boga", "Constantine", "Supernatural" i oczywiście japońskie arcydzieło mangowe "Angel Sanctuary". Jednak gdybym miał wskazać najlepszą pozycje o tej tematyce jaką kiedykolwiek widziałem lub czytałem, z czystym sumieniem wybrałbym właśnie książkę o tytule "Siewca Wiatru" autorstwa Mai Lidii Kossakowskiej.

     Od dobrych paru lat, my Polacy szczycimy się najwyższym poziomem w europejskiej literaturze fantastycznej. Nasi pisarze tworzą niesamowite dzieła, czasem wybijające się ponad wszelkie inne projekty fantasy. Powiem wam szczerze, że najbardziej cenię sobie Fabrykę Słów, ponieważ największe perełki naszej literatury są wydawane właśnie przez to wydawnictwo. Fabryka cechuję się tym że żadna opublikowana przez nich książka nienależny do przeciętnych lub słabych pozycji. Co więcej, wszystkie powieści przez nich wydawane posiadają unikatowy styl i wygląd. Specyficzne okładki tworzone przez najznakomitszych rysowników i niezwykła oprawa ich książek zawsze przyciągają oko czytelnika odwiedzającego księgarnie : Tak też było w 2004 roku z Siewcą Wiatru. Tutaj ma mój pełen podziw Piotr Cieśliński, grafik z Dark Crayon który narysował wizerunek głównego bohatera, mrocznego anioła Daimona Freya, dzierżącego ogromny miecz, ubranego w skórzaną kurtkę na tle żelaznych skrzydeł. Popularne przysłowie mówi "Nie oceniaj książki po okładce". W tym przypadku można całkowicie zapomnieć o tym powiedzeniu, okładka jest po prostu epicka i idealnie oddaje klimat powieści.

     "Bóg umarł - stwierdził filozof. A może odszedł? - Zapytała pisarka. I postawiła BezPańskie anielskie zastępy w obliczu Armagedonu". Wstępem do fabuły warto zaznaczyć że Boga nie ma. Stworzył on wszechświat, opiekował się nim przez pewien okres czasu, a potem nagle zniknął. Gdzie odszedł i dlaczego? Tego nie wiadomo. Światłość opuściwszy siódmy krąg Niebios, swoją odwieczną siedzibę, pozostawił wszystkie stworzenia samym sobie. Dla najwyższej postawionych w Królestwie Archaniołów, Gabriela, Michaela i Razjela, na których ciąży utrzymanie porządku w Niebiosach, jest to fakt szalenie problematyczny. Wiedząc o katastrofalnych skutkach, Archaniołowie postanawiają tą informacje utrzymać w ścisłej tajemnicy przed wszystkimi, gdyż może to zachwiać strukturą całego Królestwa Niebieskiego i doprowadzić do wyniszczającej wojny domowej. Poza tym nie tylko Niebiosa miałyby poważne kłopoty, Upadły Archanioł Lucyfer ledwo co utrzymuje władzę w Piekle, a chętnych do zdetronizowania Władcy Pandemonium nie brakuje. Ujawnienie wiedzy o odejściu Boga byłby poważnym impulsem do powstania rewolucji dla wielu potężnych Demonów. Dlatego też wystraszeni Archaniołowie zawiązują sekretny układ z Lucyferem i jego najbardziej zaufanymi Demonami, że fakt o zniknięciu Boga pozostanie tajemnicą i dalej będą starać się sprawować swoje rządy. Jednak wszystko zawisa na cieniutkiej niteczce, której grozi nieuniknione przerwanie. Oto do życia budzi się bliźniaczy brat Boga, mroczne odbicie samej Światłości, Antykreator znany jako Siewca Wiatru, który ma doprowadzić do zagłady wszelkiego istnienia. Tylko zjednoczenie się sił Nieba i Piekła może dać chociaż malutką nadzieje na pokonanie Siewcy Wiatru. Tak oto reprezentuje się tło fabularne powieści, a właściwie jego główna część, bo szczerze mówiąc bogatych i rozbudowanych wątków pobocznych tutaj nam nie brakuje.

     W takiej właśnie scenerii rozgrywa się cała akcja powieści. Bohaterów jest bardzo wielu, choć z pewnością wyróżniającym się i najbardziej przyciągającym uwagę jest Daimon Frey. Początkowo, zanim jeszcze powstał świat był on Aniołem Miecza, oficerem dowodzącym wszystkimi Aniołami Zniszczenia, elitarną armią Niebios, zwanymi potocznie Szarańczą. Poznajemy go w momencie jego.... śmierci! Gdzie jednocześnie zostaje wskrzeszony przez Boga i powołany jako Abaddon, Niszczyciel Światów nazywanego potocznie przez wszystkich Tańczącym na Zgliszczach. Kossakowska stworzyła naprawdę oryginalną i bardzo ciekawą wizję Anioła Zagłady. Butnego, ironicznego i zawsze impulsywnego faceta, ubranego w skóry, z potężnym mieczem w dłoni. Frey jest niepokornym i dumnym Aniołem, podążający zwykle za swoimi egoistycznymi celami, jednak nie jest pozbawiony przy tym honoru i oddania wobec przyjaciół oraz Królestwa, a wszystko wskazuje na to że Frey dzięki swoim niszczycielskim zdolnościom jest jedynym wojownikiem, który mógłby mierzyć się z Antykreatorem. Autorka pozostałym postaciom również poświęciła dużo uwagi jak na przykład wiecznie martwiącemu się o losy wszechświata, Gabrielowi lub Lucyferowi, który jest tak naprawdę marzycielem i romantykiem. I tylko dzięki swojemu wiernemu przyjacielowi Asmodeuszowi utrzymuje władzę w Piekle.

     "Jej anioły są niepokojąco ludzkie. Palą, piją, piorą się po pyskach, bywają w burdelach, mają niewyparzone gęby, cierpią na samotność", są po naszemu pazerne. Jak zauważył recenzent Elkandera: autorka pokazuje, do jakich rzeczy zdolny jest człowiek, który sięgnął po władzę. A fakt, że za przykład służą archaniołowie - aniołowie szczególnie umiłowani przez Boga - świadczy, że stoczyć może się nawet najszlachetniejszy.... Anioły według Kossakowskiej to typowi twardziele i awanturnicy, karabiny maszynowe, ogniste miecze, żołnierskie uniformy i maniery, łączące z doskonałym wyglądem i pięknem. Mistyczne stworzenia posiadające płeć, wiek i przynależność do hierarchii. Jednak przede wszystkim jest to istota, z krwi i kości posiadająca ludzkie uczucia. Obdarzona rozterkami i problemami, cechami przypominającymi każdego współczesnego człowieka. Natomiast jej demony i upadli aniołowie niewiele się różnią się od Niebiańskich rówieśników, kochają, cierpią, oddają się pokusom, spiskują, zajmują się polityką, są wrażliwi i dbają o bezpieczeństwo tych, których kochają. U Kossakowskiej nic nie jest całkowicie czarne albo białe. Nawet w diabelskiej postaci można znaleźć trochę dobra, a archanioły nie zawsze są tak dobre i czyste jakby mogło się wydawać. Co chwila mamy nieodparte wrażenie że pomiędzy nimi, a nami jest tylko taka różnica, że nie jesteśmy nieśmiertelni i że nie posiadamy skrzydeł. To jest właśnie jedna z największych zalet tej powieści, ta ludzkość w nieludzkich bohaterach Siewcy Wiatru czynią to książkę wyjątkową.

     Dużym plusem całej powieści jest doskonała konstrukcja świata. Autorka prezentuje nam siedem kręgów Niebios (Królestwo) i Piekła (Głębia), a także leżące pośrodku Limbo. Nie wiele osób wie, ale Maja Lidia Kossakowska jest z wykształcenia archeologiem, wielką miłośniczką mitologii i antyku. Bazując na swojej wiedzy i zebranych materiałach, w przepiękny sposób wzbogaca treść całej powieści =P Obraz zaświatów w Siewcy Wiatru odbiega od cukierkowego i stereotypowego obrazu słodkich, barokowych cherubinków lub czerwonych diabłów z widłami, lecz opiera się na poważnych tekstach źródłowych, ustaleniach historyków i angeologów, którzy badali Koran, Kabałę, Biblie i wiele innych dzieł apokryficznych. Można w Siewcy wyczuć wiele nawiązań z takich dzieł jak na przykład z utworu Dantego (Boska Komedia) albo z unikatowych prac naukowych Davidsona (Słownik Aniołów w tym aniołów upadłych). Ciekawa jest wizja u Kossakowskiej że upadły archanioł Lucyfer wywołując rewolucję przeciwko Niebiosom, nie chciał tak naprawdę sprzeciwić się Bogu czy też nie nienawidził ludzi. Po prostu nie mógł znieść skorumpowanej i ograniczającej hierarchii w strukturze Królestwa, gdzie najbogatsze i szlachetnie urodzone anioły żyły w najwyższych kręgach Niebios, natomiast biedniejsze, mniej znaczące i najniższe rangą anioły zamieszkiwały pierwsze kręgi Niebios bez możliwości wstępu do wyższych sfer. Stąd między innymi bo objęciu władzy w Pandemonium przez Lucyfera, taki podział teoretycznie w Piekle nie istnieje, aczkolwiek tak naprawdę w praktyce ciężko mu wychodzi wprowadzanie równości, gdyż nadal w Piekle istnieje hierarchia Arcydemonów. I choć podlegają oni rządom Pandemonium to jednak władają swoimi domenami i księstwami według własnych reguł. Kolejnym atutem i według mnie chyba największym plusem całej powieści jest to że pisarka tworząc bohaterów, postarała się żeby byli wierni swoim pierwowzorom według religii hebrajskiej, chrześcijańskiej, legendom i wielu innym antycznym podaniom. Hierarchia Serafinów, Tronów, Zwierzchności, Archaniołów itp. czy też Arcydemonów zostały doskonale zachowane. Tak samo pochodzenie i funkcje wszystkich bohaterów idealnie bazuje na podstawie starożytnych podań hebrajskich. Na przykład: Archanioł Rafał, Boski medyk - jest to anioł uzdrowień, pochodzenia chaldejskiego. Pojawia się w "Księdze Tobiasza" i etiopskiej "Księdze Enocha", jest aniołem oblicza Bożego, według tradycji zasadził rajski ogród, Izrafel - Arabski archanioł muzyki, Głos jego trąby obwieści Sad Ostateczny. Duma - Anioł śmiertelnej ciszy i milczenia z "Księgi Zohar", przewodzi aniołom zniszczenia. Pojawia się w licznych podaniach hebrajskich. Lucyfer - "Niosący światło", potocznie władca piekieł, pierwszy zbuntowany anioł itp. Trzeba przyznać szczerze że Kossakowska stworzyła genialną powieść beletrystyczną, w której fikcyjny scenariusz świetnie współpracuje z ustaleniami największych badaczy angeologii i demonologii. Siewca Wiatru jest nie tylko fantastyczną powieścią, ale może być także smakowitym kąskiem dla wszystkich, którzy chcieliby przybliżyć sobie poważnie temat aniołów.

     Książkę czyta się bardzo przyjemnie i dość szybko. Lekkie pióro pisarki, zabawne dialogi, przepiękne opisy jak i brutalne sceny walki przykuwają mocno do lektury. "Siewca Wiatru" jest wypełniony po brzegi akcją, której nagłe i liczne zwroty wywołują przeogromny zachwyt czytelnika. Scenariusz wzbogacając się o coraz to nowe wątki, swoim rozmachem przyciągnie każdego wielbiciela mitologii, epickich bitew i pałacowych intryg o władze. Kossakowska, Siewcą Wiatru godnie podsumowała swój anielski dorobek jakim były zbiory krótkich opowiadań "Żarna Niebios" i "Obrońcy Królestwa". Siewca jest jej pierwszą, debiutancką powieścią i najlepszym dowodem na to że autorka potrafi stworzyć ponad przeciętne i unikatowe dzieło. Urzekł mnie rozmach skonstruowanego świata, który jest zarazem spójny z antycznymi podaniami i legendami. Powieść ta została tak oryginalnie i porywająco napisana że na tle wszystkich innych projektów wykorzystujące motyw aniołów i demonów, Siewca Wiatru wybija się na sam szczyt. Jest to jedna z tych nie licznych książek, że po tylu latach chce się do tej lektury wracać. To właśnie dzięki takim książkom i pisarzom jak Maja Lidia Kossakowska, polska literatura fantastyczna reprezentuje najwyższy poziom. Siewca Wiatru jest pozycją obowiązkową dla każdego fana fantastyki, ale jest także powieścią, którą mógłbym z sercem na dłoni, polecić każdemu czytelnikowi, który dopiero pierwszy raz z fantastyką chciałby się zapoznać. Gorąco polecam.

(Marcin Cholewski)
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Maja Lidia Kossakowska - Siewca Wiatru

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77