Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Angelika Kuźniak - Papusza

2013-10-02 18:12:07
Autor: Angelika Kuźniak
Tytuł: Papusza
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: 2013
Miejsce wydanie: Warszawa
Wydanie: I
Obwoluta: Nie
Stron: 180
Nakład: b.d.

     W ostatnich kilku latach w literaturze polskiej pojawiło się wyjątkowo dużo książek na temat Cyganów, czy też jak inni wolą Romów (jest spór w tej kwestii, zainteresowanych odsyłam tutaj, ja będę używał tych słów wymiennie i nie chcę obrazić tym kogokolwiek). Książki wybitnej reportażystki Lidii Ostałowskej, proza Jacka Milewskiego czy teraz biografia cygańskiej poetki-legendy Papuszy. Z czego to wynika? Moda, zapowiadany od lat film małżeństwa Krauzów, a może intrygujący temat? Może wszystko po trochu, na pewno otwiera to przed czytelnikiem możliwość poznania arcyciekawego świata, który mamy na wyciągnięcie ręki, a z różnych powodów unikamy go.

     Angelika Kuźniak podjęła się rzeczy trudnej. Mianowicie odtworzenia losów poetki, która nie żyje od ćwierćwiecza, o której zachował się skromny materiał faktograficzny, i której odkrywca, nauczyciel pisania a zarazem najbliższa osoba ze środowiska literackiego ? poeta i cyganofil Jerzy Ficowski także nie żyje od kilku lat. Do wymienionych przeszkód należy dołożyć styl pisma Papuszy, który bardzo utrudniał odczytanie jej korespondencji z Ficowskim, która była jedną z podstaw tej książki, to ukazuje przed jak trudnym zadaniem stanęła reportażystka.

     Pomimo tych trudności autorka zabiera nas w fascynującą podróż do innego świata. Świata Cyganów, barwnego, w którym śpiewa się piękne pieśni, opowiada niesamowite historie rodem z "Rękopisu znalezionego w Saragossie", a zarazem świata, w którym panują twarde, często okrutne zasady, gdzie z jednej strony kobiety są niżej w hierarchii społecznej i to one muszą utrzymać rodzinę (czyli zazwyczaj ukraść). Cyganie nie są akceptowani, przez większość społeczeństwa, XX wiek to czas ucieczki dla Romów, najpierw przed holocaustem, potem przed władzą ludową, która chciała im "pomóc", a zmuszała ich do życia na zasadach dla nich nie do przyjęcia. To dotknęło również Papuszę, okrutny los nakazujący ucieczkę. Jednak jest to tylko początek jej problemów. Początkiem chwały, a zarazem przekleństwem wydaje się moment, gdy odkrył ją i nauczył pisać i czytać, a potem nakłonił d spisywania swoich pieśni. Szybko Papusza osiąga sukces, jej twórczość zbiera nagrody i znajduje uznanie nawet samego Juliana Tuwima. Niestety za wielkość, musi zapłacić dużą cenę, czemu przede wszystkim poświęcona jest ta książka. Środowisko cygańskie czuje się przez nią zdradzone, ujawniła ich tajemnice, za co musi spotkać ją kara...

     Po lekturze pozostaje lekkie poczucie niedosytu, kilka tematów wydaje się otwartych, naszkicowanych, co sprawia, że zaostrza się tylko apetyt. Zapewne fragmentaryczność, którą miejscami można zaobserwować wynika z powodu ubogich źródeł na temat Bronisławy Wajs - Papuszy, a autorka z racji tego, że ta książka jest literaturą faktu, nie mogła dopowiadać miejsc, gdzie nie ma dokumentacji. Można oczekiwać, że Krauzowie przy filmie pozwolą sobie na większą swobodę i ujrzymy pełniejszą Papuszę. Jednakże polecam książkę Angeliki Kuźniak, bo zbiera nas w smutną, jednakże wartą uwagi historię.

(Łukasz Kot)
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Angelika Kuźniak - Papusza

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77