Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Willi Kubik - Przeżyłem... Dziennik niemieckiego czołgisty 1941-1945

2013-07-02 20:13:52
Autor: Willi Kubik
Tytuł : Przeżyłem... Dziennik niemieckiego czołgisty 1941-1945
Wydawnictwo : Maszoperia Literacka
Rok wydania : 2010
Miejsce wydania: Gdańsk
Wydanie : b.d.
Okładka : Miękka
Obwoluta : Nie
Stron : 526
Nakład : b.d.

     Willi Kubik nie miał jeszcze 21 lat, kiedy 22 czerwca 1941 roku wyruszył na front wschodni jako strzelec w pancernym wozie rozpoznawczym 13. Dywizji Pancernej.

     Od pierwszych dni służby wojskowej W. Kubik zaczyna ma gorąco, niemal codziennie, notować drobne i ważne wydarzenia. Prowadzi te zapiski wojenne aż do panicznej ucieczki armii niemieckiej w sierpniu 1944 roku. Uzupełnia je o spisane po 49 latach wspomnienia z rosyjskiej niewoli od października 1944 roku do sierpnia 1945.

     Dziennik wojenny W. Kubika to lektura wyjątkowa. Autor jest uważnym obserwatorem. Opisuje ostre walki, rosyjskie błoto i uciążliwy deszcz. Ale ważniejsze sa notatki dotyczące innych aspektów frontowej egzystencji. To przede wszystkim autentyczny obraz życia ludności na Ukrainie i na Kaukazie. Mieszkańcy okupowanych terenów chętnie pomagają niemieckim żołnierzom. Nienawidzą Stalina, ponieważ kolektywizacja rolnictwa spowodowała ich skrajną nędzę. Kubik opisuje prymitywne warunki życia na wsi, brud, brak odzieży, oświetlenia, kanalizacji. Niemiecki żołnierz jest zdumiony niemal zwierzęcą egzystencji chłopów. Bo przecież wokół roztaczają się urodzajne pola, sady, winnice...

     Interesujące są również obserwacje dotyczące sojuszników - armii rumuńskiej. Rumuńscy żołnierze, brutalnie traktowani przez swych dowódców, źle uzbrojeni i niewyszkoleni, nie mają ochoty ginąć ani za Niemców, ani za marszałka Antonescu. W sierpniu 1944 roku rzucają się do panicznej ucieczki z frontu. Zdrada sojuszników przyspieszyła klęskę armii niemieckiej na Kaukazie i w Rumunii.

     Warto też zwrócić uwagę na fragmenty zapisków dotyczących Polski, zwłaszcza opis Zamościa, Przemyśla, uwagi o nienawiści Polaków do Rosjan.

     W. Kubik nie jest mistrzem pióra, ale wartki, prosty, żołnierski język, świetne, wnikliwe obserwacje, a także zdjęcia wykonane przez autora na froncie - są podstawowym walorem książki.

Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Willi Kubik - Przeżyłem... Dziennik niemieckiego czołgisty 1941-1945

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77