Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Jean Hatzfeld - Ostatni wyścig

2013-08-20 18:30:36
Autor: Jean Hatzfeld
Tytuł: Ostatni wyścig
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: 2013
Miejsce wydanie: Wołowiec
Wydanie: I
Obwoluta: Nie
Stron: 192
Nakład: b.d.

     Jean'a Hatzfeld'a specjalnie polskiemu czytelnikowi nie trzeba przedstawiać. Francuski reporter, autor między innymi trylogii o Rwandzie, której tom "Strategia antylop" to jedna z bardziej poszukiwanych i zarazem ciężko osiągalnych pozycji na rynku książki. Tym razem dostajemy w ręce jego prozę fabularną, jednak autor nie porzuca realizmu i przyzwyczajeń reporterskich. I co chyba najważniejsze, Hatzfeld pozostaje wierny swoim zainteresowaniom - sytuacji politycznej w Afryce.

     Poznajemy historię Ayanleha Makedy, etiopskiego maratończyka, który zostaje w trakcie olimpiady w Pekinie złapany na stosowaniu dopingu. Historia na czasie, nie wiele powinno w niej dziwić, skoro nawet takie ikony jak Lance Armstrong są pozbawiane tytułów, po ponownych badaniach. Jednak sprawa Ayanleha jest wyjątkowa, bo był to biegacz unikatowy. Od początku kariery był inny, zarówno fizycznie, miał inne bariery wytrzymałościowe niż większość maratończyków, a także mentalnie - nie sława, zaszczyty czy pieniądze liczyły się dla Ayanleha, a sama możliwość biegania była satysfakcją, czy wręcz sensem życia. To sprawia, że uznany francuski reporter wojenny Frederic (można zaryzykować tezę, że jest to alter ego Hatzfeld?a) interesuje się sprawą i próbuje odpowiedzieć jak to się stało, że próbka pewniaka do obrony złota olimpijskiego, daje wynik pozytywny. Hatzfeld zabiera nas w pasjonującą podróż, w której poznamy świat sportu od masażystek przez zawodników po mecenasa sportowego, który jest kazachskim watażką, mieszkańców Afryki, pogodzonych z wielką wojna, czy też fundację charytatywną, która okazuje się? bezwzględna w swych działaniach.

     Jest to proza użytkowa, ma za zadanie zwrócić uwagę na pewien problem ważny dla autora. Według mnie, pisarz używa sztafażu powieści, by móc dosadniej, niż jest to możliwe pisząc reportaże, poruszyć temat ciemniej strony biznesu sportowego. Z "Ostatniego wyścigu" nasuwa się okrutny wniosek, że sportowcy są często marionetkami, gdy wygrywają to dobrze, gdy powinie im się noga, spotyka ich "samotność długodystansowca" i dobrze, jeśli mają rodzinę, która ich wspiera. W lekturze momentami drażni skrzywienie reporterskie Hatzfeld?a, skłonność do umieszczania zbyt dużej ilości szczegółów przy opisie i kilkukrotnie jest przeszarżowana fraza wielokrotnie złożonych zdań. Zdziwienie budzić może też rozwikłanie zagadki dopingowej, przy rosnącym napięciu oczekiwałem, jakiegoś wielkiego big bangu, punktu zwrotnego, czy chociaż wielkiej teorii spiskowej. Tutaj jest trochę jak u Polańskiego, napięcie rośnie, rozwiązanie zaskakuje, a życie potem toczy się dalej jakby nic się nie stało.

     Nie jest to może powieść przez wielkie P, jednak jest to rzecz warta zainteresowania. Jean Hatzfeld zwraca nam uwagę na to jak ludzie funkcjonują w dobie tabloidyzacji świata. Szybko rodzi nam się bohater, a potem, gdy jego czas mija, zapominamy o nim, a wręcz jak w przypadku sportowców oskarżonych o doping, szybko ferowanymi wyrokami, możemy wyrządzić komuś ogromną krzywdę. Rzadko trafiają się nam dobre książki prozatorskie traktujące jednocześnie o kondycji sportowej, jak i tej moralnej, więc warto sięgnąć po "Ostatni wyścig" Jean?a Hatzfeld?a.

(Łukasz Kot)
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Jean Hatzfeld - Ostatni wyścig

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77