Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Gellert Tamas - Mężczyzna z laserem. Historia szwedzkiej nienawiści

2013-08-20 18:45:07
Autor : Gellert Tamas
Tytuł : Mężczyzna z laserem. Historia szwedzkiej nienawiści
Wydawnictwo : Czarne
Rok wydania : 2013
Miejsce wydania: Wołowiec
Wydanie : I
Okładka : Miekka
Obwoluta : Nie
Stron : 470
Nakład : b.d.

     Z czym się kojarzy Szwecja? Dobre kryminały, dobrobyt ekonomiczny, socjalne państwo. Z resztą jak wszystkie kraje Skandynawii, uchodzą za niedościgniony wzór rozwoju państwa w porównaniu o naszego. Ostatnio za sprawą Breivika i książki Ostli'ego "Policjanci i złodzieje" o mafii, wizerunek Norwegii został nadszarpnięty. Teraz przyszła pora na Szwecję, w której jak się okazuje zabijają się nie tylko bohaterowie Mankella i Larssona.

     Mamy początek lat 90 w Europie, upadają demokracje ludowe, powoli rozpoczynają się walki na Bałkanach, trwają kolejne wojny na bliskim wschodzie i Afryce. Co dzieje się wtedy w Szwecji? W związku z tymi zdarzeniami trwa napływ imigrantów, a dla obywateli zaczynają być odczuwalne skutki ekonomicznego kryzysu światowego (dużo słabszego i krótszego niż obecny. Rodzą się i rosnąć w siłę ruchy nacjonalistyczne takie jak "Opór Białych Aryjczyków" (szwedzki odpowiednik ONRu), czy populistyczna partia Nowa Demokracja - taka hybryda naszej Ligi Polskich Rodzin z Samoobroną. Z powodu rosnącego niezadowolenia populistyczne hasła, by oczyścić Szwecję z obcokrajowców trafiają na podatny grunt, partia Nowa Demokracja wchodzi do parlamentu, a w międzyczasie polowanie na imigrantów rozpoczyna "mężczyzna z laserem", który szybko staje się bohaterem, czy wręcz symbolem dla organizacji ultraprawicowych.

     Gellert Tamas zrobił to z czego słyną i co świetnie wychodzi Szwedom, napisał kryminał. W zasadzie reportaż w formie kryminału. Książkę Tamasa czyta się jak utwór fabularny, język jest lekki, nie ma tu nudnych, suchych relacji, zastosowane są takie zabiegi literackie jak retardacje, a narracja jest wielowątkowa i obfituje w barwny język. Czytając jego książkę poznamy przekrój szwedzkiego społeczeństwa, klasę polityczną, dziennikarzy, policjantów, imigrantów z całego świata, czy zwykłych obywateli kraju, od nizin do wyżyn ekonomicznych. Możemy dokładnie poznać życie ofiar, czy samego "mężczyznę z laserem". Autor nie ulega ludzkiemu odruchowi, żeby pokazać go jako zwyrodniałą bestię, wręcz odwrotnie, dostajemy pełną biografię, od wczesnego dzieciństwa, a nawet biografie jego rodziców, by móc w pełni zrozumieć, co sprawiło, że zaczął "polować" na imigrantów.

Co może dziwić polskiego czytelnika? Na pewno zaufanie obywateli szwedzkich do swojego państwa. Gdy są ofiarami przestępstwa, idą na policję przekonani, że otrzymają pomoc. Polacy wolą unikać kontaktów ze służbami sprawiedliwości, bo obawiają się kolejnych problemów i nieprzyjemności. Może też bawić rozżalenie naczelnika sztokholmskiej policji kryminalnej, że ma tylko 50 ludzi do dyspozycji, ktoś kto oglądał np. serial "Prawdziwe psy", wie że naczelnik warszawskiego wydziału zabójstw płakałby ze szczęścia jakby miał 30 ludzi do dyspozycji. Nie mówiąc o polityce socjalnej, relacjach między instytucjami a obywatelami, czy samym funkcjonowaniu administracji publicznej, tu poziom Szwecji wygląda przy Polsce, jak reprezentacje piłkarskie Hiszpanii i San Marino.   

   Po lekturze "Mężczyzny z laserem" Gellerta Tamasa, rodzi się jeden szokujący wniosek: nawet w społeczeństwach tak rozwiniętych jak Szwecja w czasach kryzysu ekonomicznego łatwo rodzą się i zbierają przerażające żniwo ruchy nacjonalistyczne. Czemu należy zapobiegać, a jeśli już się zacznie, dawać zdecydowany opór. Zresztą my Polacy, powinniśmy uważać zanim zaczniemy Innych nazywać złodziejami i przestępcami, bo za granicą sami często mamy nie najlepszą opinię, często niezasłużoną.

     "Mężczyzna z laserem. Historia szwedzkiej nienawiści" to z jednej strony świetnie napisana i trzymająca w napięciu proza dokumentalna, z drugiej jest to przerażający dokument naszych czasów. Lektura godna uwagi i mam nadzieję, że pozostałe publikacje Gellerta Tamasa, polski czytelnik będzie mógł poznać w nieodległej przyszłości.

(Łukasz Kot)
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Gellert Tamas - Mężczyzna z laserem. Historia szwedzkiej nienawiści

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77