Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Hans Fallada - Pijak

2013-08-25 20:34:10
Autor: Hans Fallada
Tytuł: Pijak
Wydawnictwo: Czytelnik
Rok wydania: 2012
Miejsce wydanie: Warszawa
Wydanie: I
Obwoluta: Nie
Stron: 292
Nakład: b.d.

     O uzależnieniu od alkoholu powstało wiele książek i filmów, nazwiska takie jak Lowry, Thompson, Bukowski, Pilch, Hemingway czy Hłasko zagościły w umysłach pożeraczy książek, między innymi dlatego, że w ich dziełach literackich motyw alkoholu i alkoholizmu odgrywał niemałą rolę, często pijackie historie były inspirowane ich własnym życiem. Podobnie jest z Hansem Falladą, który swoim nałogiem obdarzył Erwina Sommera głównego bohatera swojej najsłynniejszej powieści - "Pijak".

     Fabuła powieści na pozór prosta: Erwin Sommer czterdziestoletni drobny przedsiębiorca handlowy, abstynent z powodu kłopotów finansowych pewnego wieczora postanowił napić się alkoholu. Po odkryciu jego dobrodziejstw w zatrważającym tempie uzależnia się od alkoholu i z dnia na dzień stacza się w coraz niższe kręgi piekła picia. Autor nie sili się na wyszukane konstrukcje fabularne, jednak mimo tego losy, a w szczególności czas, w jakim Erwin staje się wrakiem, trafiając najpierw do więzienia, a potem do wariatkowa jest zaskakujący. Siłą tej powieści jest jeden, genialny zabieg Hansa Fallady. Mianowicie pokazuje umysł pijaka, jakimi prawami się rządzi i jaką stosuje logikę, a w zasadzie jej brak. Główny bohater ma do żony pretensje o wszystko, że jest "porządna", śpi czysta w łóżku, uratowała jego podupadający biznes, nawet o to, że jest wyrozumiała dla jego poczynań. Pokazane są obsesje, jakie drążą głowę pijaka: by dobrze wypadać w oczach znajomych ludzi z miasta, by nie poznali, że jest się na rauszu, bezsensowne przekonanie, że wszyscy są przeciwko niemu, nawet to, ze żona ocaliła jego firmę, jest z jej strony próbą zhańbienia go. I oczywiście nie może obyć się bez wymyślania coraz to głupszych sposobów na zdobycie pieniędzy na alkohol.

     Hans Fallada jak nikt inny zgłębił w swej powieści pijacki umysł, jednak alkoholizm to nie jedyne zjawisko, które poznał na własnej skórze i które w tej powieści opisuje. Na długo przed "Murami Hebronu" Andrzeja Stasiuka, czy "Lotem nad kukułczym gniazdem" Kena Keseya pokazał warunki i zasady panujące w więzieniu i szpitalu psychiatrycznym. Jeszcze nie było wtedy w języku takich określeń jak grypsera czy frajerstwo, a już taki podział więźniów jest zaobserwowany przez Falladę. A szpital psychiatryczny rysuje się niczym piekło, pełne dziwaków i podłej służby, z którego to piekła, nie ma wyjścia, jest tylko nicość i cierpienie.

     Czy utwór z pierwszej połowy XX wieku stracił coś ze swej aktualności? Poza cenami alkoholi nic, bo fundamenty natury człowieka pozostają od setek lat niezmienne, a o tym traktuje niemiecki pisarz. "Pijak" Hansa Fallady to świetna powieść, mimo że wykańcza czytelnika psychicznie i nieraz zmusza do przerw, by złapać chwile oddechu, nie pozwala na definitywne odłożenie na półkę, póki nie przeczyta się ostatniego zdania. Gorąco polecam czytelnikom trunkowym i nie tylko.

(Łukasz Kot)
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Hans Fallada - Pijak

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Trunkowy, a właściwie alkoholik, raczej nie przeczyta, bo bałby się zobaczyć siebie samego...
Anonim 2013-08-25 20:48:14

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77