Przeczytane Książki.
  KSIĄŻKA TV   KSIĄŻKI I LUDZIE   KATALOG KSIĄŻEK   ZNALEZIONE W KSIĄŻKACH   KONKURSY   COOKIES
 
rozmiar czcionki:  A A A

Mirko Jelusich - Oliver Cromwell

2013-12-05 18:08:43
Autor: Mirko Jelusich
Tytuł: Oliver Cromwell
Wydawnictwo J. Przeworskiego
Rok wydania: 1936
Miejsce wydanie: Warszawa
Wydanie: b.d.
Okładka : Miękka
Obwoluta: Tak
Stron: 416
Nakład: b.d.

     "Polski czytelnik powieści Jelusicha o Cromvellu często przerywać będzie lekturę tej fascynującej książki i zamyśli się zdumiony, że cromvellizm może być aż do tego stopnia aktualny, a co więcej, tak uderzająco podobny do... wydarzeń, które się w ostatnich latach rozegrały w Polsce. Powieść Jelusicha, napisana z niezwykłą siłą ekspresji, wierna historycznie i tętniąca pasją olbrzymiego wysiłku dyktatora i odnowiciela Anglji nowożytnej, od pierwszej stronicy wciąga czytelnika w sferę rozległego czynu militarnego, politycznego i społecznego. Kunszt autora polega tu na takiem przedstawieniu rozwoju bohatera, że każdy przez niego osiągnięty etap jest równocześnie aktem przyśpieszanej przez Cromvella ewolucji państwa i narodu, zakończonej zwycięsko przebudową organizmu państwowego we wszystkich jego formach: parlamentu, administracji, władzy zwierzchniej i wykonawczej. Oliver Cromvell i jego wierni żołnierze, dyktator o nieograniczonych pełnomocnictwach i orszak oddanych mu na śmierć i życie dowódców armji, później nieugiętych strażników zreformowanego ustroju, - oto wielki zespół ludzi, manifestujących w walkach o nową Anglję całe bogactwo indywidualności charakterów, konsekwencji ideowych. Plastyka pisarska Jelusicha osiągnęła w tej książce wysoki stopień doskonałości: jest nieomylna w opisach batalistycznych, w przedstawieniu konfliktów zewnętrznych między Cromvellem a parlamentem i królem, wreszcie - co najważniejsze i co jest miarą wartości artystycznej książki - we wnikliwem spojrzeniu w duszę Lorda - Protektora."
(z opisu wydawcy - zachowano oryginalną pisownię).

Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Mirko Jelusich - Oliver Cromwell

Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Szukaj 
 
Twój Profil
Login
 
Hasło
 
 
Wpisz swój adres e-mail, który podałeś przy rejestracji.
E-mail
 
Szukamy Przyjaciół Książek
Jeśli jesteś zainteresowany współtworzeniem społeczności czytelniczej naszego portalu...
 
O firmie   Współpraca   Redakcja   Polityka prywatności   Kontakt
Copyright © 2021 Przeczytane Książki. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja L77